• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Nincs elég vesedonor és nővér, néha dialízis közben romlanak el a gépek

Lapszemle MA 06:06 Forrás: telex.hu
Nincs elég vesedonor és nővér, néha dialízis közben romlanak el a gépek

Az egyik legnagyobb probléma a nővérhiány. Ez országos probléma, ugyanúgy jelen van Budapesten és vidéken is.

A vesebetegek ellátása egyre nagyobb nehézségekbe ütközik Magyarországon, derül ki azokból a beszélgetésekből, amelyeket betegekkel, nővérrel és orvossal folytatott a telex.hu a dialízis mindennapi gondjairól, a hiányzó szakemberekről és a vesetranszplantáció helyzetéről. Sokkal több vesetranszplantációra lenne például szükség, de ehhez nincs elég donor, miközben kevés a nővér, és a gépek is karbantartásra szorulnának.

„Én 10 éve vagyok itt Budapesten, azóta körülbelül 80 nővér ment el innen - mondta a lapnak nyilatkozó egyik beteg. Nagyon kevesen bírják ezt a nyomást és felelősséget. A fiataloknak pedig egyáltalán nem tudják vonzóvá tenni a munkát, és így nincs utánpótlás.” Például az eddigi nyolc nővér helyett már csak öt dolgozik az esti műszakban.

Náluk is sorban állnak fel az ápolók, a betegek közül egyre többen érzik azt, hogy nincsenek biztonságban: „A helyzet néha már tragikomikus: a betegtársaimmal viccelődünk, hogy talán be kéne tanulnunk és elkezdeni egymást kezelni, mert lassan nem marad más megoldás” - mondta a másik nyilatkozó.

Remport Ádám, a Magyar Nephrologiai Társaság tagja, a Transzplantációs Bizottság vezetője szerint is az egyik legnagyobb probléma a nővérhiány. Ez országos probléma, ugyanúgy jelen van Budapesten és vidéken is.

Magyarországon itthon ideális esetben öt betegre jut egy nővér, külföldön inkább három az egyhez ez az arány. Remport szerint a nővérhiány alapvető oka az, hogy nincs megfelelő minőségű és mennyiségű nővérképzés itthon. Bár a szakemberhiány miatt ma ez már másodlagos: ha valakinek van papírja arról, hogy nővér, akkor próbálják betanítani. Ehhez képest korábban a dialízisközpontokban megkövetelték a felnőtt szakápolói végzettséget, és szívesebben vettek föl intenzív osztályon dolgozó nővért. 2005 és 2010 között dolgozott a legtöbb nephrológiai szakápoló a dialízisközpontokban, a számuk azóta folyamatosan csökken – mondta a lapnak a Transzplantációs Bizottság vezetője.

Nem véletlenül volna itt szükség magasabb szintű végzettségre. Bár a dialízis az esetek 99 százalékában minden gond nélkül zajlik, néhány esetben nagyon hamar történhet baj. „Ha egy beteg rosszul lesz a dialízisgépen, vagy valamilyen technikai probléma adódik, akkor percek alatt életveszélyes állapot tud kialakulni. Persze ez ritka, de percenként 3-3,5 deci vér megy át a rendszeren, tehát a rendszer sérülése esetén valaki 5 perc alatt elveszíthet majdnem két liter vért is” – mondta Remport Ádám.

De ne csak a szélsőséges példát nézzük: a szakemberhiány azon is meglátszik, hogy a betegeknek többet kell várniuk a gépre, átteszik az időpontjukat, vagy a nővér nem tud odamenni beszélgetni hozzájuk. Például Timinek is többször variálják az időpontját. Ez nemcsak azért probléma, mert a dializált betegeknek pszichésen is fontos a megszokott rutin, hanem azért is, mert a folyadékszámolgatás miatt nem mindegy, hogy két kezelés között mennyi idő telik el. Továbbiak a teljes cikkben