• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Gyerekek altatása műtétek előtt: lehetséges a szülő jelenlétében?

Lapszemle MA 06:05 Forrás: wmn.hu
Gyerekek altatása műtétek előtt: lehetséges a szülő jelenlétében?

Magyarországon gyakoribb az, hogy a szülő csak a műtő ajtajáig kísérheti a gyereket, és csak ébredés után találkozik vele újra.

Az Európai Szervezet a Kórházban Kezelt Gyermekekért 1988-as chartája, az ún. EACH Charta tíz pontban rögzíti a gyerekek egészségügyi ellátása során érvényesítendő jogait. Ennek részét képezi az a magyar egészségügyi törvényben rögzített pont is, miszerint a kórházi ellátás során a szülő a nap 24 órájában gyermeke mellett tartózkodhat. A fenti charta a magyar szabályozáson túl azonban arra is kitér, hogy mindebbe beletartozik a gyermek elaltatása a műtét előtt, és az azt követő időszak a műtét végétől kezdve. Hogy állunk ezzel mostanában Magyarországon? A wmn.hu járt utána.

Egy ismerősöm azt mesélte, hogy a kisgyerekét a műtét előtt az édesanyja ölében altatták el, majd a jelenlétében ébresztették fel. Magyarországon azonban jóval gyakoribb az, hogy a szülő csak a műtő ajtajáig kísérheti a gyereket, és csak ébredés után találkozik vele újra. A beszámolók alapján az a kép rajzolódik ki, hogy mind a műtét előtt, mind utána kedvesek az orvosok és az ápolók a gyermekellátásban, és változatos módszerekkel, széles eszköztárral törekszenek a gyerekek megnyugtatására. Azokat a gyerekeket azonban, akiket nem sikerül megnyugtatni, szorongó, akár tiltakozó állapotukban altatják el. Úgy tűnik, ezt sokan egyfajta szükséges rossznak könyvelik el egy fontosabb cél érdekében. A szülők pedig egy ilyen eset után általában csak abban bíznak, hogy az élmény nem traumatizálta a gyereket - írták.

Dr. Liszkay Gábor gyermekaneszteziológusa lapnak elmondta, a legtöbb intézményben a gyerekek a műtéti előkészítés részeként nyugtatót kapnak, így ellazult, kissé bódult állapotban viszik őket a műtőbe. Amennyiben lehetőség van rá, a branül beszúrásának helyére érzéstelenítő krémet is kennek, hogy ezzel is könnyítsék számukra a folyamatot. Ennek azonban 45–60 perc a hatóideje, így csak nem sürgősségi helyzetben alkalmazható. Ahhoz, hogy a gyerekek számára a branül behelyezése minél kevesebb stresszt okozzon, a szakember hangsúlyozza a pszichológiai és egyéb módszerek alkalmazásának fontosságát.

Bár Magyarországon még nem általános, előfordul, hogy a gyerekek kismotoron vagy pedálos kocsin közlekedhetnek a műtőbe vezető úton – ez legtöbbször nagyban megkönnyíti az elválást a szülőtől. Gyakori figyelemelterelő módszer a műtőben a buborékfújás, a lufifújás, a légzéstechnikák alkalmazása, az éneklés, mondókázás vagy éppen a mesenézés. A figyelemelterelésen kívül segítheti a gyerekeket a branül beszúrásának elviselésében a szúrás helyére fújt jeges spray és az ún. Buzzy („méhecske” néven ismert rezgő eszköz), amely a bőrnek adott másfajta taktilis inger révén csökkenti a szúrásérzetet.

Ha egy gyerek nem együttműködő a branül beszúrásánál, akkor a nevetőgáz, vagy szükség esetén kis mennyiségű altatógáz használata is általános gyakorlat.

További részletek a teljes cikkben