Teljes kiőrlésű zsemle helyett inkább pizzaszeletért állnak sorba a szünetben.
Egyre jobban odafigyelnek a szakemberek és iskolák is arra, hogy a gyerekek egészségesen étkezzenek: a mintamenza program szigorúan szabályozza, mi kerülhet ebédre az iskolások tányérjára. A témában az Országos Élelmezési és Táplálkozástudományi Intézet is adott ki ajánlást még 2011-ben, vagyis régóta cél a fiatalok étkezésének megreformálása – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.
Csakhogy az OÉTI nem csupán a menzákkal kapcsolatosan fogalmazott meg kritikát. Már 2005-ben kiadták ajánlásukat az iskolai büfék választékának kialakításához is. Ez alapján szendvicseket elsősorban teljes kiőrlésű pékáruból, sovány húsok és évszaknak megfelelő friss zöldségek felhasználásával kell készíteni. Tejkészítményeknek mindig jelen kell lenniük a választékban, ahogyan friss gyümölcsnek, ásványvíznek, illetve zöldség- és gyümölcsleveknek is. Cukrozott péksüteményeknek viszont nincs helyük a polcokon, ahogyan sóban és zsiradékban gazdag burgonyakészítményeknek és koffeintartalmú italoknak sem.
A portál megkért néhány szülőt és gyereket, nézzen szét saját iskolai büféjében. Diák és szülő is szinte csak egészségtelen dolgokat látott a polcon – előbbi nyilván azért, mert ezt is keresi, utóbbi pedig a kritikus nézőpont miatt. Úgy tűnik, a legtöbb iskolabüfében tejet a csokiban, gyümölcsöt nyomokban a cukrozott löttyökben, gabonát az édes kekszekben, kalciumot pedig az ásványvízben találhatnak a gyerekek – vagy legalábbis ők csak így veszik magukhoz. Jeges kávé, energiaital és kóla is volt a választható italok között, az ételek között pedig fornettik, chips, gumicukor és csoki, kekszek, sós mogyoró, péksütik, chips és szendvics – sorolta egy általános iskolai büfé választékát megdöbbenéssel egy anyuka, illetve egy másik iskolából egy elsős kisfiú.