• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nincs megoldva a fecskendő-, és tűbegyűjtés

Lapszemle Forrás: delmagyar.hu

Egyelőre senki nem veszi át a fertőzésveszélyes orvosi eszközöket, ezért jobb híján főként a háztartási hulladékban kötnek ki.

Tovább gyűjtögetheti a használt fecskendőit, tűit minden beteg, aki nem akarja a háztartási hulladékba dobni. Az ígéret ellenére ugyanis csak másfél év múlva kell elindítani a rendszert, ami a fertőzésveszélyes hulladék visszagyűjtésére hivatott.

Kezdtünk örülni, hogy végre megvan a rendelet, ami normális megoldást jelent a betegeknek, de aztán csalódtunk – nyilatkozta Gyurisné Török Éva, a szegedi Kígyó Patika vezetője, amikor a delmagyar.hu portálja arról kérdezte: mit szól hozzá, hogy a korábbi ígéret ellenére továbbra sincs hol leadni a használt injekciós tűket és fecskendőket a betegeknek.

Hivatalosan évek óta nem tudnak megszabadulni a használt injekciós tűktől és fecskendőktől azok a betegek, akik óvni akarják a környezetet. A főként inzulinadagoláshoz, illetve műtétek után felírt véralvadásgátlók beadásához használt, gyógyszertárban kapható tűket, illetve fecskendőket ugyanis évek óta nem gyűjtik vissza a patikák, és a háziorvosoknál, kórházakban sem adhatók le. Legfeljebb szívességből veszik át – ahol egyáltalán átveszik – a fertőzésveszélyes orvosi eszközöket, amelyek megsemmisítése nem olcsó. Ezért jobb híján főként a háztartási hulladékban köt ki a legtöbb használt tű és fecskendő.

Az országos tiszti főorvos januárban azt ígérte, még az év első felében megoldást találnak a problémára. Júniusban aztán az EMMI rendeletet adott ki, ami arról szól: ezután hivatalosan a járó- és fekvőbeteg-ellátó intézményeknek kell átvenniük és kezelniük a használt tűkből, fecskendőkből és infúziós szerelékekből álló speciális lakossági gyógyszerhulladékot. A visszagyűjtést pedig úgy kell megoldaniuk, hogy a betegek éjjel-nappal, segítség nélkül hozzáférjenek a gyűjtőedényekhez.

Bár a rendelet augusztus 12-étől hatályos, úgy tűnik, a probléma mégsem oldódik meg egy csapásra. A rendelet egyik alpontja ugyanis a visszagyűjtési rendszer kialakítására további 18 hónapot ad a kórházaknak és szakrendelőknek – hívta fel figyelmet az állami fenntartású egészségügyi intézmények kommunikációjára jogosult Állami Egészségügyi Ellátó Központ.

További részletek a weboldalon.