A hátrányos helyzetű településeken élők egészségi állapota elmarad a hazai átlagtól, ezért is fontos a program.
Több mint negyvenezer lakos szűrését, vizsgálatát végezték el 2018 óta a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai a Helybe visszük a szűrővizsgálatokat programban. A kistelepülések mellett már a munkahelyekre is elviszik a szűrővizsgálatokat. Surján Orsolya helyettes országos tiszti főorvos a Magyar Nemzetnek elmondta, a szűrővizsgálatokon részt vevők körében magas a dohányzók és az alkoholfogyasztók aránya, sokan táplálkoznak egészségtelenül, és az elhízás is jellemző.
Csak az idén tizenegy megyében ötvenkilenc felzárkózó településre látogattak el, összesen nyolcvan szűrési napon. Az NNK szűrőbuszai az úgynevezett felzárkózó településeken kívül az egyéni megkeresések miatt további helyszíneken is jelen voltak, melyek civil szervezetektől, önkormányzatoktól, valamint a munkahelyektől érkeztek. Ezekkel a megkeresésekkel együtt a szűrőbuszok további 85 településen – köztük huszonegy munkahelyen – jártak, és közel 9500 fő szűrését, vizsgálatát végezték el – részletezte a szakember, aki a program alapján a lakosság jellemző betegségeiről is beszélt.
Tapasztalataink szerint a felnőtt lakosság leggyakoribb egészségi problémája a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinérték és az ápolatlan fogazat. A szűréseken részt vett lakosság körében szintén jelentős a dohányzók és az alkoholfogyasztók aránya, sokan táplálkoznak egészségtelenül, jellemző továbbá a mozgásszegény életmód és az elhízás. Ezek mind olyan kockázati tényezőt jelentenek, amelyek összefüggésben vannak a fent említett betegségekkel – rögzítette a helyettes tiszti főorvos. Jövőbeni tervek a teljes cikkben