Világviszonylatban is ritkaságnak számító műtétet végeztek el a Fővárosi Állat- és Növénykert 32 éves nőstény gorilláján.
Liesel 1977. április 15-én született a majna-frankfurti Városi Állatkertben. 1989. április 21-én érkezett Budapestre. Azóta három kölyköt szült. 2000 óta viszont nem jött világra újabb utód. Ultrahangos vizsgálatokra került sor. így derült ki, hogy Liesel jobb petefészkén valószínűleg rosszindulatú daganat alakult ki, amit el kellett távolítani.
Az efféle beavatkozások rendkívül ritkák még az állatkerti állatorvosi praxisban is. Magyarországon eddig még nem került sor hasonlóra - tájékoztatta a Népszabadságot Hanga Zoltán, az állatkert kommunikációs munkatársa. A műtétet az Országos Onkológiai Intézet csapata végezte Ungár László professzor, a nőgyógyászati onkológiai osztályvezető főorvosának irányításával. Kiderült, hogy nincs daganat a petefészken, csupán a méhen találtak néhány - szerencsére jóindulatú - daganatos elváltozást. Ennek ellenére mind az állat-, mind a humán orvosok véleménye az volt, hogy erről feltétlenül meg kellett bizonyosodni közvetlenül is, mert az előzetes vizsgálati eredmények alapján komoly esélye volt annak, hogy daganattal van dolguk.
Ami a korábban készült ultrahangos felvételeket illeti, a petefészken kivehető elváltozásokat valószínűleg annak átmeneti élettani - tehát nem kóros - megnagyobbodása okozta. Az állat meddőségének okát a későbbiekben próbálják kideríteni. A műtét egy órán át tartott, ám az altatásban eltöltött idő összesen csaknem három óra volt az előkészítéssel, illetve az állat ébresztésével együtt.
A lábadozó gorillahölgyet még egy hétig elkülönítik, folyamatos megfigyelés alatt tartják, illetve erős nyugtatót és fájdalomcsillapítót is kap. Erre azért van szükség, mert a majmok hajlamosak arra, hogy kiszedjék magukból a varratokat, vagy más hasonló módon nehezítsék a seb gyógyulását.