Az egészségügy tulajdonképpen férfiközpontú, a férfiaknál végzett vizsgálati eredményeket vetíti ki a nőkre.
Látta már hogy néz ki belülről a női mell? És azt tudja, hogy hol találhatók a szeméremajkak különböző részei? A női testtel kapcsolatos általános tudáshiányunk csupán egyetlen példája a nemek közti egyenlőtlenségnek, ami az egészségügyi kutatásoknál is jellemző. Az Ara című spanyol lap Európai Sajtódíjas cikkének utánközlése a telex.hu-n.
Az egészségügy tulajdonképpen férfiközpontú, a férfiakban megfigyelhető jelenségeket kutatja, majd az így kapott eredményeket vetíti ki a nőkre.
Sokáig azt tartották, hogy a férfiak és a nők csupán a reproduktív egészség területén különböznek egymástól, holott ugyanannak a betegségnek a két nem képviselőinél más tünetei, és kezelési módjai lehetnek, sőt még a felépülés folyamatában is lehetnek különbségek. A gyakran láthatatlanná tett biológiai különbségek csak részben adnak magyarázatot az egészségügyi egyenlőtlenségekre, hiszen mindezekre a nemi szerepek is hatással vannak.
...
Gyakoribb a depresszió és a szorongás
A nők egészségére egyaránt hatással vannak a rosszabb életkörülmények és a rosszabb munkafeltételek, a dupla műszakok(különösen a kevésbé képzett dolgozók esetében), valamint a házimunka és a beteggondozás, a lelkiismeretfurdalás és a perfekcionizmus is. A nők nagyobb eséllyel küzdenek olyan mentális problémákkal mint például a szorongás és a depresszió. Ezek majdnem kétszer olyan gyakoriak náluk (13.7%) mint a férfiaknál (7.4%). Emellett pedig a nők harmada vallja, hogy érzelmi stresszel küzd, míg ugyanez öt férfiból csak egynél fordul elő.
További részletek a cikkben.