Egy olyan enzimet fedeztek fel, ami a korábban ismert enzimeknél 30-szor hatásosabb.
Egy bélbaktériumok által termelt enzim alkalmas arra, hogy A, B vagy AB-vércsoportú vért egyaránt 0-s vércsoportúvá alakítson - írja a medicalonline.
A vércsoportok AB0 rendszere az eritrociták felszínén található vércsoport-antigének alapján jött létre. Az A vércsoportúak eritrociái A-antigént, a B vércsoportúakéi B-antigént, az AB vércsoportúakéi mindkettőt magukon viselik, míg a 0 vércsoportú egyének vörösvértestjeinek a felszínén egyik antigén sem található meg. Mivel mind az A-, mind a B-antigén erős immunválaszt vált ki, donorként a 0-s vércsoport a legszélesebb körben alkalmazható.
A kutatók régóta keresik a lehetőségeket arra, hogy az A, B vagy AB vércsoportú vérkészítményeket 0-s vércsoportúvá alakítsák át. Az eddig elért eredmények távol álltak az ideálistól, ugyanis a korábban vizsgált enzimek nem voltak képesek az A- és/vagy B-antigének tökéletes eltávolítására.
Kanadai kutatók metagenomikai módszerrel nemrégiben egy olyan enzimet fedeztek fel és tettek szabadalommal védetté, ami a korábban ismert enzimeknél 30-szor hatásosabban képes a felszíni vércsoport-antigének eltávolítására. Miután rovaroknál és a piócáknál sem sikerült a célnak megfelelő enzimet megtalálni, a bélben élő baktériumoknál bukkantak rá a keresett fehérjére. Valószínűsíthető, hogy mindez a vércsoport antigének valamint a bélfalat beborító és a bélbaktériumok „kihorgonyzását” segítő mucinréteg kémiai szerkezetének a hasonlóságaira vezethető vissza. A mucin mint glikozilált fehérje szénhidrátjai ugyanis hasonlóságot mutatnak a vörösvértestek felszínén lévő vércsoport-antigénekkel.
További részletek a cikkben.