Aigner Szilárd nem ért egyet a hőségriadóval, dr. Bors Katalin pedig ebben is látja az okát a népbetegségként sújtó D-vitamin-hiánynak.
Az új keletű hőség- és mindenféle egyéb riadókkal nem értek egyet, mert megriasztanak minket. Ráadásul a nemzetközi UV-skálánál indokolatlanul szigorúbb a hazai gyakorlat. Gyakran „extrém" sugárzásról számolnak be, akárcsak Dél-Spanyolországban vagy Észak-Afrikában. Ez komoly népgazdasági kárt is jelenthet, hiszen ha például egy érzékeny bőrű svéd turista ez alapján dönti el, hogy Athénben vagy Siófokon töltse a szabadságát, egyértelműen Görögországba utazik – mondta Aigner Szilárd meteorológus – olvasható a teol.hu portálján.
Mindez hozzájárulhat a lakosság mintegy háromnegyedét érintő és számos súlyos betegséghez vezető D-vitamin-hiányhoz. Ma már egyértelmű, hogy a D-vitamin valójában egy hormon, amely természetes úton a napfényből kerül a szervezetbe. Az, hogy nem olyan mennyiségben, mint ahogy az szükséges, többek közt annak köszönhető, hogy nem merünk a napra menni és 50-es faktorú naptejeket kenünk magunkra. Ennek következtében egyszerűen nem tudja elérni a szervezetünket a D-vitamin – húzta alá dr. Bors Katalin reumatológus, rehabilitátor.
– A magyar vegyes táplálkozás mellett pedig már kutatások is kimutatták, hogy mindössze körülbelül 5%-át visszük be a kívánt mennyiségnek. Ezért a tévhit ellenére D-vitamin-pótlásra nyáron is mindenkinek szüksége van, ennek mennyisége hiányállapotban felnőtteknél napi 2000 Nemzetközi Egység (jelentős túlsúly esetén akár 4000 Nemzetközi Egység) D-vitamin lehet.
– Ahhoz, hogy a csontozatunkat és az izmainkat is karbantartsuk, még napi fél óra tornára és fél óra sétára lenne szükségünk. A betegeimnek azt szoktam javasolni – emelte ki a szakember –, hogy szűrt napfényes időben menjenek a levegőre és akkor ne kenjék „összevissza" magukat! Emellett könnyű táplálkozást ajánlok; sok salátát, zöldséget, gyümölcsöt, fehér húsokat és halat, valamint összességében legalább napi 2 liter minél természetesebb folyadékot. Erre különösen az idős betegeknél fontos odafigyelni, akiknél csökken a szomjúságérzet – jegyezte meg dr. Bors Katalin.