Közzétette honlapján a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetek aktuális listáját az Országos Alapellátási Intézet. Eszerint megyénkben Bábolnán, Esztergomban, Nyergesújfalun és Tokodaltárón betöltetlen a felnőtt háziorvos praxis, Kocson és Kömlődön a vegyes, valamint Dorog és Tatabánya egy-egy gyermekrendelőjében helyettesítéssel oldják meg a körzetek ellátását. A praxist a háziorvosok jellemzően vállalkozásban működtetik, és több települést is ellátnak, mint például
dr. Gurin Ferenc, aki Nagysáp, Tarján és Héreg községben is rendel – írj a
kemma.hu.
Megyénkben jelenleg az ellátás mindenhol folyamatosan biztosított az önkormányzat részére kiadott működési engedély alapján, helyettesítő orvosokkal. Kocson két körzet van, ez a megyében a legrégebb óta betöltetlen vegyes háziorvosi, valamint fogorvosi praxis. Amióta nyugdíjba ment a körzet háziorvosa, azóta dr. Hortobágyi Ágnes helyettesíti a település egyik körzetében az ellátást. A jogszabály alapján a helyettesített körzetekben a heti kötelező rendelési idő legalább felében kell az orvosnak a lakosságot ellátnia.
Annak ellenére, hogy az OEP két pályázati lehetőséget is biztosít a tartósan betöltetlen praxisok betöltésére, az orvosok nem kapkodnak a háziorvosi praxisokért, főként az érintett kistelepüléseken nem.
A „háziorvosi letelepedési pályázat 2016" a legalább 12 hónapja betöltetlen háziorvosi körzeteket betöltő háziorvosok részére elérhető. A legalább ezer fős felnőtt vagy ötszáz fős gyermek körzetekre a támogatási összeg 6-tól 10 millió forintig terjedhet a praxis betöltetlensége idejének függvényében. A tavalyi évben megyénkben nem adtak be pályázatot erre a lehetőségre.
A „praxisjog vásárlás pályázat" a praxisjoggal nem rendelkező háziorvosok részére egy vissza nem térítendő támogatást biztosít a háziorvosi életpályán való elinduláshoz. A támogatás összege egyéni elbírálás alapján, de maximum 4 millió forint lehet. Az is jól mutatja, mennyire nem keresettek a háziorvosi praxisok, hogy erre a pályázatra is csupán egy orvos jelentkezett a tavalyi évben, amellyel természetesen az érintett praxis betöltötté is vált.
A háziorvosi ellátás biztosítása az önkormányzatok alapfeladatai közé tartozik, a finanszírozás pedig állami feladat. A háziorvosok az önkormányzatok által meghatározott körzetekben, a praxisra vonatkozó engedély, továbbá működési engedély és finanszírozási szerződés birtokában végzik tevékenységüket. A tartósan betöltetlen praxisokban emellett a finanszírozás is csökken, az eredeti 60 százalékára.
Az önkormányzatok segíthetik a szolgáltatókat a rendelő fenntartásának költségeihez való hozzájárulással, egyéb pályázati lehetőségek igénybevételével.
Az országos adatokhoz képest egyébként megyénk nem áll rosszul. A legtöbb tartósan betöltetlen háziorvosi praxis Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van, szám szerint 35, Békésben 23, míg Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megyében 20-20 a helyettesítéssel ellátott praxis. Ebből a szempontból Csongrád megye áll a leginkább kedvező helyzetben, ahol csupán négy háziorvosi praxis ellátását kell helyettesítő orvossal megoldani - hívja fel a figyelmet a lap.