Országszerte sok százra tehető azon háziorvosi praxisok száma, amelyekért még öt forintot sem kérnek, mégis betöltetlenek.
Tavasszal kaptuk a hírt, hogy augusztus 1-jétől több mint három évtizedes praktizálás után visszaadja a körzetet a gyermekorvosunk. Elmúlt már 60 éves, három településen rendel, egyszerűen fizikailag nem bírta már az ingázást. Próbálta eladni a praxist, de nem talált senkit, így augusztustól csak helyettesítés lesz napi két órában, és az sem a régi rendelőben, hanem a város másik részén, a helyettesítő orvos székhelyén – panaszolta a hang.hu-nak egy szekszárdi édesanya.
A körzetben élőknek gondot jelenthet a távolság is, de az igazi problémát abban látja, hogy a napi kétórás rendelési idő nagyon kevésnek tűnik, hiszen ez volt a város legnagyobb körzete, és az eddigi négyórás rendelési idő alatt is sokszor zsúfolt volt a váróterem. Az édesanya körülnézett a városban, át tudnának-e menni másik körzetbe, de a 8 körzetből egy praxis már eddig is betöltetlen volt, háromban pedig ismeretei szerint a jelenlegi gyermekorvos már szintén betöltötte a 60. életévét.
A fenti eset sajnálatos módon nem egyedi, legfeljebb azért érdemel külön figyelmet, mert nem egy kis faluban, hanem a tolnai megyeszékhelyen történik mindez. Példának okáért néhány hónappal ezelőtt a Szombathely melletti Vép házi gyermekorvosának esete járta be a sajtót, aki három évtized után akasztotta szögre a köpenyt, és árulta praxisát öt forintért, de országszerte sok százra tehető azon – gyermek-, felnőtt- vagy vegyes – háziorvosi praxisok száma, amelyekért még öt forintot sem kérnek, mégis betöltetlenek hosszú évek óta.
• Hogyan alakul a betöltetlen praxisok száma a covid óta?
• Milyen elképzelései vannak a területért felelős Belügyminisztériumnak az orvoshiány megoldására?
• Hány embert érint országos szinten a háziorvoshiány?
• Segíthet-e a háziorvosi asszisztensek kompetenciáinak bővítése?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetéssel, vagy a Magyar Hang hetilap július 25-ig kapható 2024/29. számában