• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nyugdíj: magukkal kivételeznek

Lapszemle Forrás: Népszava

A kivételezett helyzetű kormánytagok mindegyike felveszi a nyugellátását.

Bár a kormány a nyugdíjszabályok egységesítésére hivatkozva védelmezi az Unió által vizsgált bírói kényszernyugdíjazásokat, valamint a korkedvezményes nyugdíj megszüntetését, ennek ellenére a kormánytagoknak, a kormánytisztviselőknek és egyéb tisztségviselőknek továbbra sem kötelező nyugdíjba menniük 62 évesen. A kormánytagok közül többek között Martonyi János külügyminiszter (67), Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter (72), Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár (63), valamint Pintér Sándor belügyminiszter (63) is betöltötte már az általános nyugdíjkorhatárt. Pintér ráadásul már 48 évesen korkedvezményes nyugdíjba ment, így 1,1 millió forintos miniszteri fizetése mellé jelenleg is megkapja a havi 163 ezer forintos nyugdíját. Fónagy János (69), a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára 997 ezer forintos államtitkári fizetése mellett 232 ezer forintos képviselői juttatást, illetve 197 ezer forintos nyugdíjat kap 2002 óta.

A nyugdíjtörvény alapján bárkinek lehetősége van az öregségi nyugdíj melletti munkát vállalni, ez esetben nem érinti őket a korhatár előtt nyugdíjba vonulókra vonatkozó éves jövedelemkorlát (ami jelenleg a mindenkori minimálbér 18-szorosa). Más kérdés, hogy miközben a gazdasági nehézségekre való hivatkozással szüntették meg a korkedvezményes nyugdíjat, addig a kivételezett helyzetű kormánytagok mindegyike továbbra is felveszi - a miniszteri fizetéshez képest "aprópénznek" tűnő - nyugellátását. Pintér Sándor vagyonnyilatkozata alapján ráadásul több milliárd forintos vagyonnal rendelkezik.

Bár a Fidesz kommunikációja szívesen hivatkozik arra, hogy a bírák mellett az ügyészek esetében is kötelezővé tették a 62 éves korlátot, azt azonban nem említik, hogy Polt Péter legfőbb ügyészre ez nem vonatkozik. Ő a régi szabályokhoz hasonlóan 70 éves koráig maradhat posztján, de helyettesével már nem kivételeznek, rá az általános korhatár érvényes.

Akikkel nem kivételeznek
A tavalyi törvénymódosítások szerint akik még nem érték el az öregségi nyugdíjkorhatárt, a jövőben nyugdíj helyett szociális ellátásnak minősülő járandóságot kapnak. Ezzel megszűnt a korkedvezményes és a korengedményes nyugdíj intézménye is. Mivel megszűnt az érintettek nyugdíjas-státusa, például az utazási kedvezményt is elveszítik. Eltörölték a fegyveres szervek és a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjainak szolgálati nyugdíját is. Az 57 éven aluli szolgálati nyugdíjasok csak a nyugdíjemelés mértékével növelt, de a személyi jövedelemadóval csökkentett összegű ellátást kaphatják a következő évtől, ha nem mennek vissza dolgozni a rendőrség szenior állományába.