A nevelőszülők munkaviszonyt, fizetést és támogatást kapnak a hálózattól - jelenleg kétezren hiányoznak a rendszerből.
Kétezer nevelőszülő hiányzik a rendszerből, hogy minden 12 év alatti gyermek családban nevelkedhessen, ahogy a gyermekvédelmi törvény előírja – derül ki a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol élünk? különkiadásából.
„Tudatosságra neveltek minket: mindennek megvan a következménye, nem hibázhatsz, mert van vesztenivalód. Nem lesz mögötted egy család életed végéig" – erről is beszélt a Népszava Hol élünk? podcastjában Bálint Orsolya műsorvezetőnek a 27 éves Fekete Krisztián. A hároméves korától a kecskeméti SOS Gyermekfaluban nevelkedett, ma fogtechnikusként dolgozó fiatal az egyik sikertörténete a második világháború után Ausztriából indult gondoskodási modellnek.
Bár nevelőszülőnél a gyerekek általában átmeneti időt töltenek, a legfontosabb, hogy kialakuljon bennük a kötődés – hangsúlyozta másik vendégünk, Forczek Anita nevelőszülői tanácsadó. Fő- vagy mellékállású, családos vagy egyedülálló is lehet a nevelőszülő, de Vass Ildikó, az SOS Gyermekfalu magyarországi nevelőszülői hálózatának igazgatója kiemelte: a legfontosabb az elhivatottság. Az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa indított is egy figyelemfelhívó kampányt, de egész évben várja a jelentkezőket nevelőszülői képzésükre. Jelentkezőkre pedig szükség is van, ugyanis kétezer nevelőszülő hiányzik a rendszerből, hogy minden 12 év alatti gyermek családban nevelkedhessen, ahogy a gyermekvédelmi törvény előírja.
A nevelőszülők munkaviszonyt, fizetést és támogatást kapnak a hálózattól, nevelhetnek gyereket munka és a saját gyermekeik mellett is, de ezt a feladatot nem lehet elhivatottság és szeretetteljes kötődés nélkül végezni.
További részletek a nepszava.hu-n.
„Volt, aki egyszerűen belenyomta a fejemet a vécébe, vagy odaürített a párnám alá” – állami gondozásban töltött éveiről beszélt Osváth Zsolt - az RTL riportja.