A problémára azért figyeltek fel, mert vasárnap este tömegével kezdtek dögleni a halak egy biológiai laborban.
Már az elrendelésekor abszurdnak tűnt a kormány rendelkezése, hogy az energiaárakra és a takarékosságra való hivatkozással egy évvel ezelőtt elzáratták a meleg vizet az ELTE épületeiben. Így a számtalan természettudományos laboratóriumnak helyet adó lágymányosi kampuszon is, ahol sejthető volt, hogy az alaptevékenységhez sok helyen mégiscsak szükség lesz a vízre. Így is lett, ezért a legtöbb tanszék kénytelen volt bojlereket beszerezni. Magát a központi melegvíz-szolgáltatást azonban csak most vasárnap kezdték el visszaállítani, írja a 444.hu.
Mivel attól tartottak, hogy az egy éven át pangó vezetékekben esetleg megtelepedett valami, az üzemeltető úgy döntött, hipóval mossa át a rendszert annak újraélesítése előtt. Ez elvileg zárt rendszer, így a dolog nem jár kockázattal.
Csakhogy mint kiderült, a rendszer annyira mégsem zárt.
A 444 tudomása szerint a melegvíz-körből több alrendszerbe is átszivárgott a magas klórtartalmú hipó, vagyis a nátrium-hipoklorit. Például a központi lágy vizes rendszerbe, ami duplán tisztított, semleges kémhatású vízzel látja el a legkülönbözőbb laborokat, de került hipó egyes tanszékek saját hálózataiba is.
A dologra értesülésünk szerint azért figyeltek fel, mert vasárnap este tömegével kezdtek dögleni a halak egy biológiai laborban. Úgy tudjuk, vannak kutatási projektek, amiket akár több hónappal is visszavet az érintett halak pusztulása, írja a lap.