Előterjesztésében Takács Péter azt fogja javasolni a kabinetnek, hogy ne nyíljon tovább a bérolló az orvosi és szakdolgozói fizetések között.
Október közepén lehet kormánydöntés az egészségügy új stratégiájáról – mondta Takács Péter területért felelős államtitkár, de a béremeléssel kapcsolatban rendkívül óvatosan nyilatkozott a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara IX. Szakdolgozói Tudományos Kongresszusán Siófokon - tudósított a medicalonline.hu.
A stratégia összeállt, ami a tárcaközi egyeztetéseket követően október közepén kerülhet a kormány asztalára – tett ígéretet a szakpolitikus, hozzátéve, hogy emiatt a bérekkel kapcsolatban még nem tud mint mondani. Annyit azonban megígért, hogy előterjesztésében azt fogja javasolni a kabinetnek, hogy ne nyíljon tovább a bérolló az orvosi és szakdolgozói fizetések között, és jelezte: erre egyértelmű a kormányzati szándék is.
– Mindenki azon dolgozik, hogy a szakdolgozók többet keressenek, és amennyiben sikerül az Európai Unióval megállapodásra jutnunk, akkor erre sokkal nagyobb lesz az esély – mondta, hozzátéve, hogy jelenleg „a gazdasági realitás” sok mindent meghatároz.
A szakdolgozókat érintő terveit 3 fő célkitűzésben foglalta össze Takács Péter: pályaorientáció és utánpótlás, szakdolgozói kompetenciák bővítése és életpályamodell kialakítása.
A szakdolgozói életpályamodellt úgy kell kialakítani, hogy az ápolói hivatás vonzó legyen a fiatalok számára – folytatta Takács Péter. Bár első helyen a bérek rendezését említette, arra emlékeztetett, hogy a szakdolgozói átlagkereset jelenleg 545 ezer forint, ami a 2015-ös fizetés 2,5-szerese, igaz, ezért 200 óránál többet kell dolgozniuk a kollégáknak. Az orvosi fizetésekhez arányosított szakdolgozói béremelésben gondolkodnak, a kétosztatú rendszer helyett a kompetenciáknak megfelelő, sávos rendszert terveznek kialakítani, amelyben megjelenik a magasan képzett APN-ek magasabb juttatása is - írta a lap.
Az államtitkár expozéjában több ponton is megerősítette a MedicalOnline korábbi beszámolóját, amelyben az ágazati stratégia egyes pontjait elemezték. Többek között elmondta, mindaddig fenntartják az átlagfinanszírozást, amíg a kormány dönt a „teljesen új ágazati finanszírozási rendszerről”.
További részletek a teljes cikkben