A biztosító számára előírt szigorúbb gazdálkodás szerint jövőre további 83 milliárdot kell megspórolnia.
Tájékoztató kampányt indít szeptembertől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a gyógyszer-támogatási rendszer megváltozásáról. Céljuk a fenntartható és átlátható rendszer kialakítása, valamint a betegek gyógyuláshoz való zökkenőmentes hozzájutása - jelentette be Sélleiné Márki Márta, az OEP főigazgatója.
A Széll Kálmán-terv három éve alatt 130 milliárdos megtakarítást kell elérni az egészségbiztosítónál, mérsékelni kell az alap hiányát. Ennek érdekében a gyógyszercégek 12 százalékos különadójának 8 százalékkal való emelése és az orvoslátogatói díjak megduplázása (évi 10 millió forintra emelése) mellett hozzányúlnak az évek óta változatlan támogatási rendszerhez, a cégektől befolyt bevételek mellett mérséklik a gyógyszerkiadásokat.
Már az idén 26,3 milliárdos megtakarításra van szükség ahhoz, hogy az EA idei 15 milliárd forintos tartalékát megkaphassák a súlyosan eladósodott kórházak. A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, Csiba Gábor szerint 35-40 milliárd forintra rúg a lejárt számlák összege, a beszállítók tartják el az intézményeket. A biztosító számára előírt szigorúbb gazdálkodás szerint jövőre további 83 milliárdot kell megspórolnia. Ennek érdekében szeptember végéig részletes intézkedési tervet készít az OEP.
A tervek között szerepel az eredményalapú gyógyszer-támogatási rendszer bevezetése, ezzel egyetértenek az innovatív gyógyszergyártók is. Hasonlóan járna el a biztosító a hosszan tartó krónikus betegségeknél is, a betegek adatvédelmének sérelme nélkül. Érvényesítenék a más fogyasztási termékeknél alkalmazott kettő az egyben árstruktúrát. Ugyanis amíg ezekhez a termékekhez általában olcsóbban jutnak a fogyasztók, gyógyszerfronton fordított a helyzet.
Ha két hatóanyagot egybecsomagolva vásárol meg a beteg, lényegesen többet kell fizetnie érte és több a hozzáadott tb-támogatás mértéke is, mintha külön-külön vette volna meg azt. Pedig esetenként ezek a kombinált készítmények csupán egy dobozba csomagolt két különböző hatóanyag-tartalmú szerek. Ez az anomália a biztosító szerint leginkább a magas vérnyomás és a csontritkulás kezelésére szolgáló készítményeknél tapasztalható.
Bevezetik a nemzetközi referenciaárazást is, azoknál a gyógyszereknél, amelyek árához nagy összegű támogatást fizet ki a tb, nemzetközi ár-összehasonlítást végeznek. Ha a külföldön alkalmazott piaci ár alacsonyabb a hazainál, a biztosító legalább az árszintet követeli majd meg a gyártóktól és a forgalmazóktól. A biztosító szakemberei úgy vélik, hogy a gyógyszergyártók az árképzésnél nem csupán az előállítási költségeket veszik alapul, de kalkulálnak a versenytársakkal és az adott ország biztosítójának gyógyszer-támogatási rendszerével is.