• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ölni fognak a hiperellenálló baktériumok

Lapszemle Forrás: 444.hu

2050-re előállhat az a helyzet, hogy 3 másodpercenként megölnek egy embert a mostaniaknál sokkal ellenállóbb baktériumok.

Ezt állítja a Review on Antimicrobial Resistance (RAR, magyarul: az antimikrobiális rezisztencia felülvizsgálata) a globális jelentésében, ami szerint az antibiotikumok helyes használatának oktatására van szükség, és több milliárd dolláros gyógyszeripari befektetést javasol, hogy a gyógyszereket „ne vessük vissza a sötét középkorba". A kutatók szerint a gyógyszereknek ellenálló fertőzések elleni harcban az emberiség vesztésre áll, a RAR 2014-es indulása óta több mint 1 millió ember halt meg ilyen fertőzéstől – írja a 444.hu portálja.

Pedig a fenyegetés akkora kockázatot jelenet, mint a terrorizmus, a brit pénzügyminiszter meg azt mondta, hogy az antibiotikum-rezisztencia még a ráknál is nagyobb fenyegetést jelenthet az emberiségre.

A gond az, hogy nem fejlesztünk elég új antibiotikumot, a meglévőket meg elpocsékoljuk.

Most, hogy Nagy-Britanniában felfedezték, a nemi úton terjedő fertőzést okozó baktériumok egy törzse rezisztenssé vált a legtöbb antibiotikumra, a jelentés szerint vége lehet az antibiotikumok korának. De még aggasztóbb hírek is jöttek: tavaly kimutatták, hogy a kólikabaktériumok képesek teljesen más törzsekhez tartozó baktériumoknak is átadni a colistin-rezisztenciát, és ez azért nagyon aggasztó, mert a colistin az egyik legerősebb, kizárólag a legvégsőbb esetben használt antibiotikum, amit általában csak akkor vetnek be az orvosok, ha már hiába próbálkoztak mással.

A Rand Europe és a KPMG modellje szerint 2050-re évig 10 millió ember halhat bele az antibiotikum-rezisztens fertőzésekbe, főleg az E.coli, a malária és a tuberkulózis pusztítaná a Föld lakosságát.

Kontinensekre is lebontották az éves becsült áldozatszámot: Észak-Amerikában, 317 ezer, Latin-Amerikában 392 ezer, Európában 390 ezer, Afrikában 4,15 millió, Ázsiában 4,73 millió és Ausztráliában meg Óceániában 22 ezer halottal számolnak.

Az Egyesült Államokban már most is évi 2 millióan betegednek meg az antibiotikum-rezisztencia miatt, és 20 ezren halnak meg a fertőzésben. De az antibiotikumok csődje nem csak a járványok, hanem mindenféle fertőzés miatt is veszélyes, elképzelhető, hogy a jövőben egy rutinműtét után is fennállna a veszély, hogy a páciens fertőzésben meghal, de akár az is az életéért retteghet majd, aki csak az ujját vágja meg.