Miután a problémákról nyilatkozott a gyerekorvos az egyik híradóban, ellenőröket küldtek az óbudai rendelőbe.
Saját zsebből kellett hónapokig finanszíroznia a gyerekek helyszíni gyorslabor-vizsgálatát annak a 3. kerületi gyermekorvosnak, akinek még tavasszal tiltották meg, hogy a szülők önköltségi alapon legalább a vérvizsgálatok anyagköltségét kifizessék. Miután erről nyilatkozott az egyik híradóban, ellenőröket küldtek az óbudai rendelőbe, ahol ő is praktizál, hogy ellenőrizzék az illegális tápszerreklámokat. Csak mert egy logóval ellátott takarót raktak a szakadt vizsgálóágyra, amin a gyerekeket kezelik – írja a hvg.hu, amely fotókat is közöl a rendelőről.
Hiába szükséges a gyerekek ellátásához, hónapokig mégsem végezhetett gyorslabor-vizsgálatokat, mert a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nem engedte, hogy a szülők kifizessék ennek a költségét – emiatt fordult a nyilvánossághoz még májusban Dr. Schuler Zsófia gyermekorvos. Pedig semmiféle nyerészkedésről vagy átláthatatlan pénzmozgásról nem volt szó: az 1000-2000 forintos összegekről számlát adott, utalással rendezhették a szülők, és még adózott is utána. Ráadásul minden haszon nélkül, csak a tesztanyag árát kérte el, a munkájáért semmit nem számított fel.
A modern gép eleve szülői adomány volt
A modern eljárást biztosító gépet eleve nem is az állami fenntartó finanszírozta, szülői adományként kapta a praxisa. A gyorslabornak hála, a vérkép vizsgálattól kezdve különféle tesztekig addig nem kellett a beteg gyerekeket az ügyeletes kórházba továbbküldeni, mert ott helyben el tudták végezni. Ráadásul a kicsik számára nem jelentett tortúrát, egyetlen ujjbegy szúrással megvolt. „Pár perc alatt kiderül belőle például, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzésről van-e szó, ezzel lecsökken az antibiotikum-használat. Arról nem beszélve, mennyi fájdalomtól és stressztől kíméli meg a gyerekeket és rengeteg időt spórol meg a szülőknek” – sorolta kérdésünkre a gyermekorvos.
Másképp napokba telik a vérvizsgálat eredménye
A tiltás ellenére a vizsgálatokat a szükséges esetekben továbbra is elvégezte, így ennek költsége a gyermekorvosi praxisnak járó állami juttatásból jött le – vagyis gyakorlatilag ennyivel kevesebb lett havonta a fizetése. „Mi gyermekorvosok egy adott finanszírozási összegből kell, hogy gazdálkodjunk, ebből fedezünk mindent, az asszisztens bérköltségétől kezdve a járulékokon át a fogyó anyagokig, vagyis az utolsó gumikesztyűig. Mivel már nem kérhetem el a gyorslabor-vizsgálatoknál még a tesztanyag árát sem, ez is mínuszként jelenik meg” – magyarázta.
„De mit tegyek, ha mondjuk péntek délután behoznak egy lázas, 3 hónapos csecsemőt? Küldjem el a kórházba, ahol valószínűleg órákat kell várni, utána pedig 1-3 nap alatt lenne meg az eredmény?” – tette fel a kérdést. Mivel a szülők nagyon támogatók voltak, továbbra is felajánlották, hogy ezt kifizetik.
További részletek a cikkben.