A háziorvosok 10 százaléka is csatlakozott a TTEKG rendszeréhez, a mentőautók háromnegyedében is van készülékek.
Egy kis eszköz és a távkonzultáció elég ahhoz, hogy fele annyian haljanak meg szívinfarktusban a kórházakban – hangzott el az ország vezető kardiológusainak és háziorvosainak tartott rendezvényen. A „transztelefonikus EKG” (TTEKG) rendszerrel a kardiológusok távolról is segíteni tudnak – olvasható az eseményről tudósító közleményben, melyet a vg.hu ismertetett.
Több mint 50 százalékkal csökkent a halálozások száma azokban az esetekben, ahol a transztelefonikus EKG-t és a mögötte álló betegirányítási és konzultációs rendszert használták a mentősök és orvosok akut szívelégtelenség esetén – közölte Professzor Dr. Édes István, a Debreceni Tudományegyetem Kardiológiai Klinikájának egyetemi tanára.
A TTEKG egy kis dobozban is könnyedén elférő eszköz, mellyel bárhol, bármilyen körülmények között elkészíthető a legmagasabb szintű, úgynevezett 12 elvezetéses EKG felvétel alig 1 perc alatt. A csoda mégsem ebben, hanem az eszköz mögötti rendszerben rejlik.
A kis készülék által rögzített jeleket interneten, vagy annak hiányában telefonon, esetleg a mentősök TETRA rádióján keresztül azonnal elküldheti a mentőtiszt vagy háziorvos a kardiológiai centrumba, ahol a felvételeket a monitoron rögtön a legképzettebb szakorvosok elemzik. A TTEKG segítségével így percek alatt kardiológusi konzultációt kap az akkut beteg, legyen bármilyen kis településén az országnak.
A mentőszolgálat mára teljes egészében csatlakozott a rendszerhez, ráadásul a hazai mentőautók háromnegyedét már a legmodernebb TTEKG készülékekkel szerelték fel.
Dr. Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója a szimpóziumon elmondta: A legalapszintűbb mentőegységünk előveszi a tabletet és ezt a digitális eszközt, elkészít egy EKG képet, elküldi egy kardiológus professzornak, egy centrumba, percek alatt szakmai konzultációt tudnak lefolytatni. Továbbiak a cikkben