A MOK korábban bruttó 150 ezer forintos emelést kért minden fizetési sávban, ennél kevesebbet tudunk vállalni.
Nem az elvándorlás, hanem a társadalom elöregedése jelentheti az egészségügyben az egyik legnagyobb problémát, Ónodi-Szűcs Zoltán ezért szervezi most a szociális ágyak átadását a szociális ellátórendszernek. Az egészségügyért felelős államtitkár szerint három vagy négy fővárosi szuperkórházra lenne szükség, és úgy látja, hamarosan az ápolók, orvosok bérét is emelhetik. Az origo.hu kérdezte az államtitkárt.
- Egy április végi konferencián azt mondta, két héten belül jöhet az egészségügyi béremelés első lépcsőfoka. Május végén járunk, az emelés még nem történt meg. Miért?
- Nem azt ígértem, hogy két hét múlva történik meg, hanem hogy heteken belül megegyezhetünk az érdekképviseletekkel. Ez egy tárgyalási folyamat, a szakdolgozóknál nagyon közel vagyunk a megállapodáshoz. Az orvosoknak új ajánlatot tettünk, és a Magyar Orvosi Kamarával most tárgyalok újra.
- Mekkora emelésre számíthatnak első lépésben az érintettek?
- Ahhoz mindenképpen ragaszkodom, hogy az orvosi béremelés arányait tekintve ne legyen magasabb, mint a szakdolgozói, mert a tárca álláspontja az, hogy az igazi problémát a szakdolgozói hiány jelentheti majd. Annyit elmondhatok, hogy a MOK korábban bruttó 150 ezer forintos emelést kért minden fizetési sávban. Ennél valamivel kevesebbet tudunk vállalni, de az ajánlatunk szerintem így is előnyös lesz. Emellett újra érzékelhető lesz a különbség a bérkategóriák között. A távlati terv, hogy 2019-re meghaladjuk a V4-es országok átlagát. Erre 80-85 milliárdos keretet kaptunk a jövő évi költségvetésben. A teljes interjú