Az ügyeletre érkező betegek több mint 90 százaléka várhatott volna a következő háziorvosi rendelésig a tapasztalatok szerint.
Tudja, miért fordulhat elő hosszabb várakozási idő az orvosi ügyeleten? Az Országos Mentőszolgálat összesítése szerint az oda érkező betegek több mint 90 százaléka olyan problémával keresi fel az ügyeletet, amely várhatott volna a következő háziorvosi rendelésig. Eközben a mentők terhelése is folyamatosan növekszik, hiszen egyre több esetben van szükség a gyors és szakszerű beavatkozásukra - írta a kisalföld.hu, amely a megyei helyzetről kérdezte Győrfi Pál szóvivőt.
– A legsürgősebb, „kiemelt P1” esetekben, például újraélesztéshez, az átlagos kiérkezési idő 2022-ben és 2023-ban kevesebb mint 11 perc volt a bejelentéstől számítva. Győrben 2024 februárjában átadtunk egy új, európai színvonalú mentőállomást, amely elhelyezkedésének és korszerű felszereltségének köszönhetően még gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a mentőautók indulását. Bár feltételezhető, hogy a kiérkezési idő tovább csökkent, pontos adatok év végére lesznek elérhetők – mondta el Győrfi Pál.
2022-ben 49 472, 2023-ban pedig 51 585 mentési feladatot láttak el, ami kétezerrel több az előző évinél. 2024-ben október 31-ig már 44 694 esethez vonultak ki a mentők, így várhatóan idén is további növekedésre számíthatunk. A mentőszolgálat feladatainak száma évről évre folyamatosan emelkedik, ami összhangban áll az országos tendenciákkal.
– Nem minden feladat közvetlen életmentés. A 112 hívószámon hívott mentésirányító a kapott információk alapján meghatározza a feladat prioritási szintjét, amiben szakmai protokollok, számítógépes programok segítik – árulta el a szóvivő hogyan dolgoznak.
– A P1-es, magas prioritású feladatok száma tavaly 9 476 volt, azaz az esetek 20 százaléka a klasszikus életmentés. A vármegyében 32 mentőegység van szolgálatban, mintegy 250 kollégával. Azt lehet mondani, hogy a vármegyében nincsen jelentős szakemberhiány a kivonuló állományban – szögezte le Győrfi Pál.
Az ügyeleti ellátásról a teljes cikkben olvashat