Előfordulhat, hogy még évekig velünk marad az óraátállítás, amelynek következő fordulója október 30-án, vasárnap lesz!
A nyári időszámítás mellett gazdasági és lakossági, a téli mellett orvosszakmai érvek szólnak – abban viszont mindenki egyetért, hogy az óraátállítást el kell törölni. De lehet, hogy 2024-ig sem tudnak megegyezni az Európai Unió tagállamai - írta a vg.hu.
Bár az energiatakarékos eszközök elterjedésével a lakossági és vállalati villamosenergia-fogyasztásnak egyre kisebb részét teszi ki a világítás, az orosz–ukrán háború okozta energiaválság megjelenésével ezt a keveset is becsülni kell. Emiatt könnyen előfordulhat, hogy még évekig velünk marad az óraátállítás, amelynek következő fordulója október 30-án, vasárnap lesz, amikor hajnali három óráról kettőre kell visszaállítani a mutatót.
Magyarországon több felmérés is azt bizonyítja, hogy a lakosság jelentős része, közel kétharmada a nyári időszámítás mellett teszi le a voksát, mert ebben az esetben tovább lenne világos a téli hónapokban – ez az arány egyébként illeszkedik az európai kutatásokhoz is. Csakhogy G. Németh György egyetemi docens, a Magyar Alvás Szövetség elnöke, a Budapesti Alvásközpont igazgatója rámutatott, a téli időszámítás lenne az egészség szempontjából a jobb döntés, mert nyári időszámítás mellett nagyon kitolódna a napfelkelte, december végén akár fél 9-ig is, az emberi szervezet pedig sokkal rosszabbul viseli, ha sötétben kell elindítania a napot, a munkát/iskolát, mint azt, ha egy órával korábban kell villanyt kapcsolni.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban kijelentette, Magyarország nyitott az óraátállítás eltörlésére, de ehhez egységes európai elhatározás kell. Az említett 2021-es határidőt az EP elhalasztotta 2024-ig, tehát előfordulhat, hogy már csak jövőre kell tekergetni az órákat, viszont a bizonytalan európai gazdasági környezetben az is megtörténhet, hogy még nagyobb viták izzanak majd fel a téli vagy nyári időszámítás mellett, azaz elhalaszthatják a végleges döntést, ahogyan 2021-ben.