• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orbán Viktor kiléptetheti Magyarországot?

Lapszemle MA 07:28 Forrás: mfor.hu
Orbán Viktor kiléptetheti Magyarországot?

"A magyar kormánynak is fontolóra kellene venni a lehetőséget, hogy kilépteti az országot a WHO-ból." (Gulyás Gergely)

Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. Az mfor.hu által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépném.

„A magyar kormánynak is fontolóra kellene venni a lehetőséget, hogy kilépteti az országot a WHO-ból. Minden olyan szervezet esetében, amelyet a világ legerősebb országa szabad akaratából elhagy, mérlegeljük mi is a kilépést” – közölte 2025 februárjában Gulyás Gergely kancelláriaminiszter.

A minap Pintér Sándort kérdezte írásban Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselője, hogy Magyarország – Amerika mintájára – valóban tervezi-e, hogy kilép a WHO-ból.

Rétvári Bence erre azt az írásos parlamenti választ adta május 7-én, hogy „a kormány elsődleges célja a magyar emberek védelme és a nemzeti szuverenitás tiszteletben tartása, amiket mindenképpen szem előtt tartunk. Olyan javaslatot a kormány nem fog támogatni, ami elvonná Magyarország szuverén járványkezelési jogkörét”. 

Hozzátette: „a WHO Közgyűlés a WHO Alapokmány 19. cikke alapján nemzetközi megállapodást vagy egyezményt fogadhat el, amely minden egyes tagállamban akkor lép hatályba, amikor azt az állam a saját alkotmányos szabályainak megfelelően elfogadta. A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény rendelkezik a nemzetközi szerződések kötelező hatályának elismeréséről és kihirdetéséről. A törvény 9. paragrafusának 1. bekezdése értelmében az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó nemzetközi szerződést törvényben kell kihirdetni, így az egyezmény elfogadásáról a parlament dönt.”

Mindezt értelmezve tehát bár Magyarország eddig elfogadta a WHO nemzetközi egyezményeit (köztük a dohányzás ellenőrzési keretegyezményt és a Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályokról szóló megállapodást), ezeket a döntéseket – hosszú évek után – a parlament felülvizsgálhatja. 

A teljes információ a cikkben.