A járványok korát éljük, de Magyarország mintha nem venne róla tudomást, állítja az epidemiológus.
Nagyon sok olyan fertőző betegség fordul elő Magyarországon, amely jól megelőzhető, mi viszont ölbe tett kézzel nézzük, hogy mi zajlik – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatója. Kimondta: Covid-járvány van Magyarországon, de beszélt a szamárköhögés és a majomhimlő veszélyeiről is.
- A jelenlegi járványügyi helyzetét Magyarországnak az jellemzi, hogy a légúti szezon elindult. A légúti szezont jelen pillanatban a SARS-CoV-2, azaz a Covid-19 megbetegedés határozza meg. Ezt mi alapvetően nem a szennyvízmintákból határozzuk meg, illetve nem annak alapján tájékozódunk, hanem az emberi megbetegedésekben. Van az epidemiológiai és surveillance központunkon belül működő kutatóhálózatunk őrszem háziorvosokkal, őrszem kórházakkal, onnan nagyon részletes adatokat kapunk, ráadásul szekvenálásra is küldjük a légúti mintákból kinyert kórokozók genetikai anyagát. Ezekből azt látjuk, hogy nemcsak az idén, hanem már az előző években is – egyébként nemcsak nálunk, hanem más országokban is – a nyár közepén, augusztusban elindul a SARS-CoV-2 terjedése és a járvány szeptember-októberben fokozódik. Ez így volt tavaly is, tavalyelőtt is. Igyekszünk arra felhívni a figyelmet, hogy senki ne gondolja azt, hogy az influenza és a SARS-CoV-2 együtt jön majd valamikor az őszi-téli időszakban. Először jön a SARS-CoV-2, és az influenza jó, ha jövőre megérkezik. A kutatóhálózatunkban a légúti minták több mint a fele SARS-CoV-2 pozitív, amit légúti tünetekkel orvoshoz fordulóktól vesznek, a kórházakban is egyre nagyobb számban látunk súlyos lefolyású megbetegedéseket. SARS-CoV-2-járvány van Magyarországon, és a Covid-19 megbetegedések magas száma ebből adódik. Influenzacirkuláció szinte nincs is. Talán egy-két víruskimutatás történt eddig Magyarországon, ezeknek még az is lehet, hogy jó része importált, de nincs influenzajárvány Magyarországon, nem is szokott lenni. Az influenzajárvány jellemzően februárban szokott elkezdődni, miután a gyerekek a téli szünet után az iskolába mennek, illetve visszamegyünk a munkahelyre. Most a SARS-CoV-2 ellen kellene védekezni védőoltással, ami viszont, sajnos, nem elérhető.
Ezen rajta van valaki?
Biztos vagyok abban, hogy azok a kollégák, akik ezért felelősek, mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél előbb legyen oltóanyag Magyarországon. Akkor mindenkit, aki 60 évnél idősebb, aki krónikus alapbetegséggel rendelkezik, aki egészségügyi dolgozó, vagy aki idősotthonban él, vagy idősotthonokban dolgozik, minél előbb be kellene oltani Covid-19 ellen. Annál is inkább, mert van egy új variáns.
Ebben most éppen hol tartunk?
Mindig van új variáns, júniusban, Németországban találták ezt, amelyik ellentétben az összes többi új variánssal nagyon gyorsan veszi át a dominanciát, nagyon gyorsan terjed és váltja le az előző domináns vírust. Az Egyesült Államokban már 10 százalék vagy annál még magasabb az aránya ennek az új variánsnak a légúti tünetekkel orvoshoz fordulók légúti mintáiban.
Van neve?
Igen, XEC, abbahagyták a variánsoknak az elnevezését fantázianévvel, most már olyan sok van. Az Egyesült Királyságban is nagyon magas már az aránya. Ha jön egy új variáns, amikor körülbelül a 10 százalékát eléri az összes többi variánshoz képest, elkezdi fűteni a járványgörbét és egészen addig fűti, egészen addig növeli a járványt, ameddig 50 százalékát el nem éri a vírusoknak, utána persze megy tovább 80-70-80-90 százalékra, de általában 50 százalék fölött már nem tudja a járványt tovább növelni. Ez az új variáns nagyon sok nyugat-európai országban még csak most kezdi el fűteni a járványt, azt gondolom, hogy Magyarországra is még ezután fog ideérni.
A hatását tekintve mit lehet tudni az új variánsról? Nagyon sok variáció volt, egészen az omikronig talán az volt az egyik utolsó, és a tünetekben is voltak különbségek. Ez a legújabb mit tud?
Mindegyiknek van szuperképessége. Akkor lesz egy új variáns domináns, és akkor tudja leváltani az előzőt, ha van szuperképessége. Ennek a terjedési képessége nagy, nagyon fertőzőképes, még fertőzőképesebb, mint az előző volt, illetve képes a már felépült immunválaszt kikerülni, kicselezni.
A teljes interjú az InfoRádió oldalán.