A mentésirányítás a támogató informatikai rendszerek miatt gyakorlatilag egy másik szakmává vált.
Egy féléves képzés során szerzett elméleti és gyakorlati tudásáról tizenhét tanuló adott számot szerdán a megyeszékhely mentőállomásán. Az országban először Szolnokon vizsgázhattak mentésirányítók - írta a szoljon.hu.
– Valamikor a mentőápolók és mentőtisztek vezették a szolgálatot, ma másként megy. A támogató informatikai rendszerek miatt gyakorlatilag egy másik szakmává vált. A mentésirányítás alapfeltétele viszont a biztos szakmai tudás, hiszen egy telefonhívás kapcsán el kell dönteni a panaszokból, tünetekből, hogy milyen fontosságú, milyen sürgős a feladat, illetve milyen egység vezénylése szükséges – mondta Kardos József megyei vezető mentőtiszt.
– A Vásárhelyi Pál szakképző iskolában évek óta folyik egészségügyi képzés, a tanulók harminc százaléka ilyen irányú oktatásban vesz részt. Jó a kapcsolat az egészségügyi intézményekkel és a mentőszolgálattal is, felmerült az igény erre a képzésre, melyre az első félévben tizenheten jelentkeztek. A felnőttoktatás során esti munkarendben heti egy alkalommal ültek iskolapadba a résztvevők – mondta Kalmár Andrea, a Szolnoki Szakképzési Centrum főigazgatója majd hozzátette, hogy a második félévben indított ilyen jellegű képzésükre még többen jelentkeztek.
– Az állomáson dolgozó húsz mentésirányítót is sorra beiskolázzuk – hangsúlyozta Kardos József, aki kiemelte, hogy a mentésirányítónak nem kell vonulnia, hanem a mentési feladatokat hangolja össze. hozzátette, hogyha minden fülön telefon van, a hívást másik városba irányítják át. Felveszik a szükséges adatokat, az adatlapot a rendszeren át küldik tovább az illetékes állomásra, így nem vesznek el a hívások. Többször előfordult már, hogy budapesti feladatot vettek fel a szolnokiak és innen diktálták az utcai újraélesztést a mentők kiérkezéséig. Továbbiak a cikkben