„Norvégiában nincs orvosképzés, mert tudják, hogy olyan magas fizetést tudnak adni, hogy majd máshol, más emberek pénzén kiképzett orvosokat tudnak magukhoz csábítani" – Így nyilatkozott 2012 karácsonyán a miniszterelnök a TV2 Frizbi című műsorában.
Kövér László szerint a gazdag északi országban már orvosképzés sincs, inkább erkölcstelen módon a magyar orvosokat csábítják el. ezt a kijelentést ismételte meg a héten jászberényi lakossági fórumán az Országgyűlés fideszes elnöke. Kövér László azt is hozzátette: amikor a magyar orvosok a gazdagabb nyugati országokba mennek dolgozni, akkor a magyar adófizetőknek a képzésükre költött 20 millió forintját is viszik magukkal – írja a
hirtv.hu portálja.
A norvég egyetem dékánhelyettese adatokkal cáfol, mint mondja, 40 éve léteznek. Sok norvég diák egyébként Magyarországon szerzi meg orvosi diplomáját, ami a magyar egyetemeknek több tíz millió forintos bevételt jelent.
Húsz évig volt újságíró, de ilyen minden megalapozottságot nélkülöző nyilatkozatot politikustól még nem hallott – írta a Hír Televíziónak Kövér László kijelentésére válaszul az egyik norvég orvosi egyetem sajtósa.
Nálunk már 40 éve folyik rendszeres orvosképzés, évente körülbelül 115 orvos végez nálunk, ez a szám a következő években várhatóan évi 130 -ra emelkedik – közölte válaszában a Norvég Műszaki és Tudományegyetem orvosi karának dékánhelyettese, Hilde Grimstad.
Telefonon már a trondheimi orvosi kar dékánhelyettese adatokkal cáfolta a magyar házelnök kijelentéseit. Azt mondta: 4 egyetemen, Trondheim mellett Oslóban, Bergenben és Tromszöben is folyik orvosi képzés Norvégiában, és évente körülbelül 700-an végeznek.
A dékánhelyettes azt is elmondta, bár az egyetemi tandíj mindössze 120 euró, azaz körülbelül 37 ezer forint egy évre, a felvételi követelmények magasak, és nem tud mindenki orvosnak tanulni, aki szeretne.
A skandináv országban dolgozó orvosok csaknem fele külföldi egyetemen szerzi meg a diplomáját. Sokan Magyarországon tanulnak. A Semmelweis Egyetemen például tavaly 315 norvég hallgató volt, és idén is 50-en kezdték meg a tanulmányaikat Budapesten. Ők az általános orvostudományi kar és a fogorvostudományi kar angol nyelvű képzésén 9100 dolláros tandíjat fizetnek egy félévre – vagyis ha 6 évet töltenek Budapesten, akkor átszámítva minden norvég diák több mint 30 millió forintos bevételt jelent a magyar egyetemnek.
A tandíj összegét egyébként részben a norvég állam állja. A diákok ugyanis legtöbbször diákhitelt kérnek. A felvett összeget pedig csak részben kell visszafizetniük, ha sikeresen megszerzik a diplomát, illetve további kedvezményt kapnak akkor is, ha Norvégiába visszatérve kistelepüléseken helyezkednek el orvosként.