• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Őssejt doppinglistán

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A szöveti regeneráció gyorsítása érdekében emberi növekedési hormont is használtak.

Egy amerikai sportoló ellen dopping, pontosabban teljesítménynövelő szer tiltott használata miatt indult vizsgálat - őssejtbeültetés miatt. Maga a beavatkozás sikeres volt, Bartolo Colonnak, az amerikai MLB (Major League Baseball) sztárjátékosának vállában és könyökében újra „kinőttek" az inak, ám a vizsgálóbizottságnak az a gyanúja, hogy a szöveti regeneráció gyorsítása érdekében emberi növekedési hormont (hGH, human growth hormone) is használtak. Az pedig doppinglistán van.

Bartolo Colon 2005-ben jutott a csúcsra, amikor az Egyesült Államokban elnyerte az év dobójátékosa titulust. Ám ezt követően megtört a karrierje, mert egyszerre sérült meg a váll- és könyökízülete. Évekig kínlódott vele, ki is került az élmezőnyből, míg végül dr. Joseph Purita floridai ortopéd sebész elvállalta a gyógyítását.

2010 áprilisában egy dominikai klinikán (a karib-tengeri államban olcsóbb a műtét, és kevesebb jogi aggály merül fel) sikeres őssejtbeültetést végzett. A mindössze 45 perces beavatkozás során a sportoló saját testének csontvelejéből és zsírszövetéből nyert őssejteket fecskendezett a károsodott ízületekbe. Az utóvizsgálatok tanúsága szerint a beültetett sejtek néhány hónapon belül teljes mértékben helyreállították a sérült szöveteket.

A sportoló amerikai újságírók kérdésére több ízben megerősítette, hogy dobókarjának válla és könyöke teljesen rendbe jött, épp úgy működnek, mint új korukban.

Hogy ez az új szöveti helyreállító tudományág mennyire gyermekcipőben jár még, jól jellemzi, hogy azt sem tudjuk pontosan, hogyan működtek, mit végeznek a beültetett őssejtek.

Az egyik elmélet szerint maguk a befecskendezett éretlen sejtek alakulnak át ín- és izomszövetté, a másik teória hívei pedig azt állítják, hogy az őssejtek olyan serkentő anyagokat termelnek, amelyek hatására az ízületben már eredendően ott lévő sejtek indulnak szaporodásnak.

A New Scientist vizsgálódásai szerint teljesen légből kapottak azok a vádak, hogy az őssejt-beavatkozás az embereket bármiféle „szuper-erővel" ruházná fel, erről még semmilyen tudományos felmérés, ilyen közlemény nem jelent meg.