Az első ránézésre kedvezőnek tűnik, hogy sok fiatal dolgozik, de a 35-ön túl már sokkal kevesebben vannak.
A háziorvosoknak már tíz percük sincs egy átlagos betegre, miközben a magas vérnyomás a leggyakoribb betegség Magyarországon, és rohamosan emelkedik a cukorbetegek száma – derül ki a KSH legfrissebb adataiból a hvg.hu szemlézése szerint.
Az elmúlt évben nőtt a 10 ezer főre jutó orvosok száma, 42-ről 44-re. Nem meglepő módon Budapesten találjuk lakosságarányosan a legtöbb fehérköpenyes, 76-ot, míg Nógrád megyében a legkevesebbet, 21-et. És ez még javulás is: az elmúlt két évben Nógrádban emelkedett lakosságarányosan a legnagyobbat a doktorok száma.
Nem ilyen rózsás már a helyzet, ha azt figyeljük, hogy ezek az orvosok mennyi idősek. Az első ránézésre kedvezőnek tűnik, hogy sok fiatal dolgozik – a 29 évnél fiatalabbak és a 30-34 évesek a két legnagyobb korcsoport –, de a 35-ön túl már sokkal kevesebben vannak minden korosztályban, egészen a 70 évig; úgy tűnik, sokan a harmincas éveikben hagyják ott a szakmát vagy az országot. Bezzeg a legidősebbek: 2023-ban összesen 1303-mal több 70 év fölötti orvos dolgozott, mint két évvel korábban, vagyis teljes évfolyamok nem mennek nyugdíjba. Kis viszonyítási alap: ugyanebben az időszakban a 29 évnél fiatalabb orvosok száma csupán 71 fővel gyarapodott,
Nem szabad kihagyni a háziorvosokat és házi gyermekorvosokat sem. Az ő számuk még alacsonyabb, mint az orvosoké, átlagosan ugyanis 5,8 jut belőlük 10 ezer lakosra. Itt már a pozitív tendencia sem figyelhető meg, két vármegyét kivéve ugyanis csökkent vagy stagnált a létszámuk 2022-höz képest, mikor még 6 orvos jutott 10 ezer lakosra, írja a hvg.hu.