Mihályi Péter egészségügyi közgazdász a pálinkafőzés liberalizálása, illetve a népegészségügyi termékadó kapcsán írja le véleményét.
A pálinkafőzés liberalizálásával szerinte leginkább a kedvezményezettek egészségének ártott a kormány. „A májrákstatisztikák világversenyében eddig is az élen jártunk, nyilván ez a rendelkezés is segít, hogy megtartsuk ezt a kétes dicsőséget".
Adóemelésre szerinte tényleg szükség van, hiszen a költségvetés még mindig deficites, és a választott módszer sem rossz - a túlzottan sós, cukros, nagy mennyiségű koffeint tartalmazó ételek és italok fogyasztásának visszaszorítása önmagában véve is értelmes célkitűzés.
Számottevő kedvező hatást azonban nem lehet ettől remélni, az új adó csak az előre csomagolt élelmiszerek egy tört részére vonatkozik, ha ezek fogyasztása nullára esne vissza - ami persze képtelenség -, akkor sem változna érdemben a lakossági élelmiszer-fogyasztás szerkezete és a népesség egészségi állapota. Szakemberek mondják - igaz nem túl hangosan -, hogy a most készülőhöz hasonló törvényeket több amerikai szövetségi államban is bevezettek.
A modern világ egészségügyi újításai - a gyógyszerek, a műtéti eljárások, a népegészségügyi kezdeményezések - Amerikából származnak, nyugodtan átvehetjük ezt is. Ebben az esetben azonban a képlet nem ilyen egyszerű.
Népegészségügyi közhely, hogy minél iskolázottabb, minél gazdagabb valaki, annál egészségesebben táplálkozik. A kólára, cukorra, chipsre kivetett extraadó tehát a szegények pénztárcáját sarcolja leginkább. Az arányokat tekintve biztos, hogy nálunk is ez fog történni. A magasztosan hangzó „népegészségügyi termékadó" valójában egy újabb szegényadó.