• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Papp Magor: A betegek biztonsága a tét

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

A manuális készségek elsajátítása terén az idén végzettek 93%-a többet vagy sokkal többet várt annál, mint amit kapott.

Elméletben kiváló, de a gyakorlatban hiányos. A szükségesnél jóval kevesebb gyakorlati ismeretre tesznek szert képzésük során az orvostanhallgatók, miközben kezdő orvosként sokszor kell önállóan betegeket ellátniuk. Az orvosképzés hiányosságai és az ellenőrizetlen gyakorlati oktatás miatt naponta sérül a betegbiztonság – ezt erősítette meg a Magyar Rezidens Szövetségnek legfrissebb felmérése is – olvasható a Világgazdaság – online oldalán.

A manuális készségek elsajátítása terén az idén végzettek 93%-a többet vagy sokkal többet várt annál, mint amit a képzés során kapott. Majdnem húsz százalékuk egyetlen egyszer sem adott be izomba injekciót, több mint 22 százalékuk intravénás injekciót, körülbelül öt százalékuknak pedig nem volt lehetősége önállóan vércukorszint-mérésre. A szükségesnél jóval kevesebb gyakorlati ismeretre tesznek szert képzésük során az orvostanhallgatók, miközben kezdő orvosként sokszor kell önállóan betegeket ellátniuk.

Arra, hogy önállóan lásson el sürgősségi eseteket, a friss diplomások kétharmada nem érzi magát felkészültnek.
Mindennek elsődlegesen az orvoshiány, illetve az az oka, hogy nincs a betegellátástól elkülönített oktatási idő – vélekedett a szövetség elnöke. Így ugyanazoknak és ugyanakkor kellene megtanítaniuk leendő kollégáikat az alapfogásokra, akiknek a betegeket is el kellene látniuk. A meglévő infrastruktúra sem alkalmas a megnövekedett hallgatói létszám fogadására, nincs például elegendő labor – emelte ki Papp Magor.

A gyakorlati képzés komoly hiányosságaihoz képest az aneszteziológus-rezidensek hat százaléka kezdetektől fogva szakorvosi felügyelet nélkül dolgozik, mintegy 85 %-a három hónapon belül egyedül marad a műtőben, és csaknem 70 százalékuk önállóan kénytelen konzíliumot adni. A háziorvosi ügyeleti ellátásban pedig általános és mindennapos, hogy önállóan dolgoznak a fiatal orvosok, nyilatkozta a Világgazdaságnak az éppen szakvizsga előtt álló leendő háziorvos Papp Magor.

Az elnök szerint a fiatalok nélkül a háziorvosi ügyeleti rendszer összeomlana, de a kórházakban is azért hagyják sokszor magukra a kezdő orvosokat, mert egyszerűen nincs elegendő szakorvos. A biztonságos betegellátást azonban jelen körülmények között is garantálni kell, ezért – az önálló háziorvosi ügyeleti munka feltételeként – egy, a gyakorlati készségek gyors elsajátítását garantáló sürgősségi licencvizsgát javasolnak.