Az államosítás árnyékában működnek az önálló intézmények, az önkormányzatok nem szívesen fektetnek be a fejlesztési programokba.
Időpont foglalási díj bevezetését javasolták és a nyugdíjas szakdolgozók továbbfoglalkoztatásának engedélymentesítését kérték Takács Pétertől a XXVI. Országos Járóbeteg Szakellátási Konferencián, az egészségügyi államtitkár az első felvetés vizsgálatát, a második gyors rendezését ígérte a MedicalOnline tudósítása szerint.
Az elmúlt év az államosítás árnyékában telt az önálló szakrendelők számára – fogalmazott a balatonfüredi esemény felvezető előadásában Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke, aki arra hívta fel a figyelmet, ennek nyomán máris érezhetően megcsappant az intézmények önkormányzati támogatása, a fenntartók már nem szívesen fektetnek be a fejlesztési programokba.
Az államosítás hátrányait a már korábban kórházhoz csatolt rendelőintézetek tapasztalatait sorolva támasztotta alá:
csökken a definitívitás;
messzebb kerülnek a döntések;
kisebb hangsúly kerül a krónikus gondozásra;
kevesebb figyelem jut a nem fertőző betegségekre;
az ellátási hangsúly a kórházi szektorra kerül.
Tovább terheli a rendelőket, hogy a rendkívül megerősödött magánszektor elérte a bérgazdaságossági küszöböt, és ez elszívó erőt jelent, miközben az alapdíjak 2018 óta nem emelkedtek – sorolta az elnök, jelezve, hogy ahogy a kórházaknál, úgy a járóbeteg-szakellátásban is szükség lenne kompenzációra.
A politikai és gazdasági válsághelyzetben az egészségügy, ezen belül a járóbeteg-ellátás elvégzi a feladatait – jelezte Nagy András Csaba, a szövetség elnökségi tagja, aki a Medicina 2000 idei állásfoglalását ismertetve a legégetőbb problémák közül kiemelte, hogy megoldást kell találni a back office-ból nyugdíjba vonulók visszafoglalkoztatására, valamint a magán és az állami szektor díjainak közelítésére. A kardiológia, radiológia, bőrgyógyászat és a szemészet esetében a kormánynak célzott projekteket is indítania kellene, valamint a várólista-csökkentési programhoz hasonló ösztönző rendszer bevezetését is üdvözölnék a szakellátók. A jellemzően szakrendelőkhöz csatolt egészségfejlesztési irodák (efi) működtetéséhez szükséges pénzt is csak utólag kapják meg az intézmények, és ezek jogállásának tisztázása is várat magára – sorolta.
További részletek a MedicalOnline-on.