• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Plasztikázott károk

Lapszemle Forrás: Vasárnapi Hírek

A francia bíróság döntése a magyar nők ezreit bátoríthatja jogi lépésre.

A francia bíróság igazat adott azoknak a nőknek, akik veszélyesnek minősített, ipari szilikonból készült mellimplantátumokat kaptak 2001 és 2010 között. A döntés most magyar nők ezreit bátoríthat jogi lépésre. A plasztikai sebészet területén azonban jelenleg másfajta „vészelhárítás" folyik: a többnyire számla nélkül dolgozó sebészek egyikét a napokban buktatta le az adóhatóság - írja a Vasárnapi Hírek.

Még 2010 márciusában robbant a PIP-ügy, amikor kiderült: orvosi szilikon helyett ipari szilikont használtak egyes termékek gyártásához. A PIP gyárát bezáratták, a cég egykori alapítóját és vezetőjét, Jean-Claude Mast letartóztatták.

A magyarországi forgalmazó a mai napig tagadja a felelősségét. Pedig van olyan hazai klinika, ahol rendszeresen ezeket a termékeket használták, méghozzá úgy, hogy a pácienseknek fogalmuk sem volt arról, amit a testükbe ültettek, az a piacon kapható legolcsóbb alapanyag. Tudunk olyan nőről is, aki azt követően kapott PIP-implantátumot, hogy Franciaországban már a gyárat is bezáratták - emlékeztet a lap.

Magyarországon több mint ötezer nő érintett, eddig ketten indítottak pert, egyikük meg is nyerte. Magyarországon az ügyeket nehezíti, hogy a nők többsége azt sem tudta, milyen szilikon kerül a testébe, de azt sem, léteznek más megoldások is. Ráadásul a többihez képest lényegesen olcsóbb PIP-ért semmivel sem fizettek kevesebbet, a 700 ezer-másfél milliós árak ugyanis orvostól függenek és nem az implantátumok árai szerint változnak. A PIP magyarországi forgalmazója egyébként plasztikai sebészek által alapított cég volt.

– A károsultakat megilleti a kártérítés, de sokszor nehéz elindulni is, mert nemhogy számlát nem adnak a plasztikai sebészeten, de azt is nehéz kideríteni, hol végezték a beavatkozást, ki az egészségügyi szolgáltató. Nemegyszer kiderül, engedély nélkül végeztek műtéteket – mondja dr. Pongrácz Krisztin ügyvéd, akit már több nő is megkeresett panaszával.

Nem meglepő, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal épp a szépségipar, így a plasztikai sebészet piacán indított célzott ellenőrzéseket. A héten egy országosan ismert plasztikai sebész cégénél tartottak házkutatást. Az orvos csupán a tízezer forintos konzultációs díjakat és néhány műtéti díjat rögzített a hivatalos számlázó programban, miközben kétszáznál is több páciense volt, köztük milliós műtéteket fizetők is. Az ismert sebész a műtéti dokumentációkon bukott meg, ott ugyanis mindent rögzítenie kell. Ha letagadná korábbi betegeit, azzal működési engedélyét teszi kockára.