A beszélgetést az egészségügyi államtitkár „politikai állásfoglalásnak” minősítette.
„Jól értem, hogy a kamara kilencórás jelenléti rendelésre kötelezné a háziorvosi kart? Ha nem, akkor ez megint nem több a Tisza párt által megrendelt politikai hangulatkeltésnél, ami méltatlan a köztestülethez!” – írta Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Válasz Extra legutóbbi egészségügyi podcastjához a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Facebook-oldalán. Az adásban két háziorvossal kereste a lap az alapellátás válságának okát, összevetve a magyar és a holland rendszert. A beszélgetést az államtitkár „politikai állásfoglalásnak” minősítette, írja a VálaszOnline.
„Kérdezem nagy tisztelettel a Magyar Orvosi Kamara vezetőit, hogy tekintsem-e a Kamara javaslatának az ebben a beszélgetésben elhangzottakat? Megtestesítik-e az itt leírtak a tagság álláspontját? Különösképpen ez érdekelne: ‘Kovács Beáta: Hollandiában reggel nyolctól délután ötig dolgoznak a háziorvosok, és jelen van az asszisztens és az orvos is. A csipcsup ügyeket azonban az asszisztens intézi el.’ Fentiek alapján jól értem, hogy a Kamara kilencórás jelenléti rendelésre kötelezné a háziorvosi kart? Ha nem, akkor ez megint nem több a Tisza párt által megrendelt politikai hangulatkeltésnél, ami méltatlan a köztestülethez!” – kommentelt az egészségügyi államtitkár.
Takács az adásnak azt a részét támadta, ahol orvos vendégeinkkel a magyar és a holland egészségügy közötti különbséget elemeztük. A mintegy 60 perces beszélgetés egyik fontos pontja volt, amikor arról volt szó, hogyan lehet bejutni a holland rendelőkbe, amikor az egyszerű megfázáshoz az asszisztens ad telefonon tanácsot, és az orvosra csak a súlyosabb esetek maradnak, amelyek ellátásához viszont minden feltételt biztosítanak. A műsorban nem hangzik el az ellenzéki párt neve, utalás sem történik rá, csak annyi, hogy a holland rendszer egyes elemeit azonnal be lehetne vezetni, másokat viszont a magyar lakosság és az orvosok is nehezen fogadnának el.
A bejegyzésre Keczéry Attila, a kamara titkára, zuglói háziorvos válaszolt: „Magyarországon jelenleg is nyolc órát dolgozik egy háziorvos (Hollandiában is biztosan van ebédszünet…), ebből négy óra a rendelési idő. Kérdezem én, hogyan oldanák meg azt a helyzetet, ha nyolc órát rendelnének, amikor 8-16 óra közt egy rendelőben általában ketten dolgoznak váltásban, majd 16 órától már kötelező ügyeletet adnak az OMSZ irányításával. Épít a kormány új rendelőket a háziorvosoknak, házi gyermekorvosoknak, hogy hosszabb ideig tudjanak rendelni? A lakásra kijárást ki fogja megoldani, ha nyolc órában a rendelőben vannak? A túlterhelt Országos Mentőszolgálat? Mert én havi szinten száz- százötven lakásra hívást/gondozást látok el. Ki fogja ezt helyettem végezni? Amíg nem épülnek új háziorvosi/házi gyermekorvosi rendelők – mini szakrendelők, ahol több orvos együttműködve tud dolgozni, – ahol sokkal több feladatot el tud látni egy háziorvos, akár nem 4, hanem 6-8 órában, ahol nem egy asszisztenssel dolgozik, hanem 4-6 szakdolgozóval, ahol egy orvos irányítása alatt 6-8 helyiségben folyik egyszerre a gyógyítás, a vizsgálat, a kezelés, amíg a mostani finanszírozásból épp hogy kijön az Ön által említett 2,2 milliós átlagos orvosbérnek a fele háziorvosonként, amíg nincs más, aki a lakáson való betegéllátást elvégezze, addig az Ön kérdése a tárgytalan, és megtévesztő mások, a hozzá nem értők számára. Ha a fent leírtak rendelkezésre fognak állni, tárgyalhatunk arról, mennyi legyen a rendelési ideje a háziorvosoknak, addig viszont nincs miről.. ui: a MOK semmilyen párttal nem áll kapcsolatban, nem áll szövetségben, és ez így van rendjén. Az orvoslás, a gyógyítás nem pártfüggő, hanem semleges, pártatlan. Nincs jobb vagy bal oldali beteg, csak beteg van.”
Az államtitkár viszontválasza sem maradt el.
A teljes információ a cikkben.