• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pokoli pofon lenne a piacnak, gesztus az egészségügynek

Lapszemle 2023.11.06 Forrás: forbes.hu
Pokoli pofon lenne a piacnak, gesztus az egészségügynek

Az Országos Mentőszolgálatnak kötelező regisztrálnia, amikor energiaital-fogyasztás miatt kell ellátni egy beteget. Évente átlagosan száz ilyen esetet jelentenek.

A vásárlók 400 forintot sem sajnálnak egy dobozért, a gyerekorvos szerint pedig egyre több a túlfogyasztás okozta betegség. A kormány elzárná a gyerekek elől az energiaitalokat - foglalta össze a helyzetet a forbes.hu.

Évente 64 millió liter energiaitalt fogyasztanak a magyarok. Az éves országos fogyasztás négy éve lépte át az 50 millió litert, ma már a gyártói márkák eladása önmagában meghaladja ezt. A gyártók átlagosan ezer forintot realizálnak minden liter után. Ez tehát azt jelenti, hogy Hollik István és Nacsa Lőrinc képviselők egy évi 64 milliárd forint forgalmú piacot rendeznének át. A Fidesz és a KDNP politikusai még októberelején azzal álltak elő a héten, hogy be kellene tiltani az energiaitalok eladását 18 éven aluliak részére.

Magyarországon egyelőre nem készült felmérés a gyerekek energiaital-fogyasztásáról, de Szlovákiában nemrég mérték fel, hogy a 13 évesek körében egyre népszerűbb.

„Gyerekeknek nem javaslom az energiaital fogyasztását. 12 éves kor alatti gyerekeknek tiltott a koffeinfogyasztás, és a szakmai szervezetek 12-18 év közöttieknek is naponta legfeljebb 100 milligramm koffein fogyasztását javasolják” – mondta a Forbes.hu-nak Cseh Áron, a Panoráma Poliklinika gyermek-gasztroenterológusa. 

„Egyre többen jönnek hozzánk magas vérnyomással, szív- és érrendszeri panaszokkal, ami a túlzott energiaital-fogyasztással függ össze, akárcsak a pulzusszám emelkedése. A kávéval szemben az energiaitalt üdítőként fogyasztják a gyerekek. Van, aki naponta több litert iszik: ez olyan, mintha öt-tíz presszókávét meginna” – mondta Cseh. Úgy látja, a felnőtteknek is jobb lenne teljesen mellőzni az energiaitalokat, de nekik nem árt az alkalmankénti fogyasztás – igaz, nem is javasolt.

„A máj elzsírosodásához, károsodásához a nagy mennyiségű cukorfogyasztás is hozzájárul, gyerekkorban is egyre gyakrabban alakul ki zsírmáj” – mondta Cseh. A cukormentes termékek egyelőre kis részarányt képviselnek a piacon, a forintban mért forgalom mindössze 11 százalékát teszik ki a NielsenIQ adatai szerint.

Az Országos Mentőszolgálatnak kötelező regisztrálnia, amikor energiaital-fogyasztás miatt kell ellátni egy beteget. Évente átlagosan száz ilyen esetet jelentenek, minden hétre jut kettő – legalábbis Hollik szerint. Cseh több százra teszi az eddigi összes eset számát.

Az energiaital-vita párhuzamosan fut Magyarországon és Romániában. Délkeleti szomszédunknál a Szociáldemokrata Párt nyújtott be egy hasonló törvényjavaslatot, amit egyelőre nem fogadott el a törvényhozás. Lengyelországban már döntöttek, ott 2024-től nem vásárolhatnak olyan italokat a gyerekek, amiben 15 milligrammnál több koffein van 100 milliliterenként. Csecsenföldön 2011-től, Litvániában 2014-től, Lettországban 2016-tól, Törökországban 2017-től egyáltalán nem vásárolhatnak gyerekek energiaitalt. Az állam helyett az üzletláncok és az iskolák is beavatkozhatnak a piac működésébe. Svédországban két üzletlánc úgy döntött, nem ad ki 15 éven aluliaknak energiaitalt, Dubajban pedig az iskolák tiltották be a fogyasztását. Továbbiak a teljes cikkben