• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Posztcovid-ambulanciák jöhetnek a kórházakban

Lapszemle 2021.03.18 Forrás: ATV
Posztcovid-ambulanciák jöhetnek a kórházakban

Rövidesen ki fog menni az intézményekhez az a miniszteri utasítás, ami alapján fel kell állítani ezeket az ambulanciákat.

Dr. Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem Érsebészeti Klinikájának egyetemi tanára, Kásler Miklós miniszter tanácsadója a Spirit FM Exkluzív című műsorának a vendégeként hangsúlyozta azt is, hogy a magyar egészségügyi vezetés a koronavírus első hullámában elég tapasztalatot szerzett, ezért nem fél attól, hogy a magyar egészségügy összeomlik. Arról is beszélt, hogy létre kell hozni olyan rehibilitációs osztályokat, ahol azokat a betegeket lehet kezelni, akik átestek az úgynevezett kovid-szindrómán. Rövidesen ki fog menni egy miniszteri utasítás, ami alapján kell felállítani ezeket az ambulanciákat, írja az ATV.

Rámutatott a szakember, hogy amíg az első hullámnál alig tapasztaltak szövődményeket, addig a most meglehetősen sok az utóhatás, a szövődmény, ami sok mindenből állhat: fejfájás, légzési nehézség, tagfájdalom, mentális problémák. „Azt is tudjuk, hogy a betegség egy részénél a kis erekben lévő rögösödés okozza a szövődményeket. És hogyha ennek az ellenszerét megtaláljuk, és egy vérrögoldó kezelést, tehát egy fibralitikus rendszer aktiválásával, vagyis fibralitikus anyagokat juttatunk a szervezetbe – ez nagy valószínűséggel segíthet ezeknek kovidos betegeknek a gyógyulásában. Ez egy elég újszerű megállapítás. Nagyon komoly jelentősége lehet, ha egyértelmű bizonyítékot nyer” – jelentette ki Kollár Lajos.

A szakember hangsúlyozta, hogy főleg a fiatalokat érinti az utószövődmény. Elmondta, hogy döbbenetes számú olyan sportolóval találkozott, akik átestek a koronavíruson, látszólag meggyógyultak, negatív volt már a mintájuk, de egyszerűen nem tudták visszanyerni az eredeti dinamizmust, életkedvüket, az erejüket, a terhelhetőségüket. Végül majdnem mindegyiknél kiderült valamilyen organikus betegség: szívmellhártya gyulladás, szívizom gyulladás, szívburok gyulladás és egyéb már társbetegségek.

Az úgynevezett posztkovid-szindróma kezelésére összeállítottak egy tervet. Ebben azt javasolják, hogy az országos intézményekben, egyetemi klinikákon, megyei kórházakban állítsanak fel posztkovid ambulanciákat. „És sajnos a posztkovid-szindróma rehabilitációjára is sor fog kerülni” – tette hozzá Kollár Lajos. Ez azt jelenti, hogy létre kell hozni olyan rehibilitációs osztályokat, ahol azokat a betegeket lehet kezelni, akik átestek a kovid-szindrómán. Ennek elindult már a szervezése, és elkészült egy protokoll a kezelések alapján – fogalmazott a szakember. Elmondta azt is, hogy rövidesen ki fog menni a miniszteri utasítás, ami alapján fel kell állítani ezeket az ambulanciákat.