• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Purosz Filipposzt a nappaliban segítették a világra

Lapszemle Forrás: delmagyar.hu

Az első legálisan otthon világra hozott baba szegedi – egy éve született meg.

A szülést levezető vásárhelyi egészségügyi szolgáltatón kívül azóta még két fővárosi kapta meg az ehhez szükséges engedélyt. Csak a régióban 28 csecsemő jött már így világra. Purosz Filipposz kiegyensúlyozott, jókedvű, egyéves kisfiú. Nem csak a neve miatt különleges gyermek: születésével egy hatalmas fal omlott le tavaly március 19-én. Ő volt ugyanis az ország első, legálisan otthon született csecsemője – írja a delmagyar.hu portálja.

Elsőként egy vásárhelyi egészségügyi szolgáltatónak adták ki az erre a tevékenységre vonatkozó működési engedélyt, mindössze hat nappal a baba világra jötte előtt. Így vezethette le a szülést a nappaliban felállított felfújható medencében Vincze Felícia bába.

Az eltelt egy évben mindössze két másik szolgáltató szerzett engedélyt otthon szülések levezetésére – mindkettő fővárosi. A vásárhelyi vállalkozás Csongrád, Bács-Kiskun és Békés megyét látja el két szülésznővel és egy gyermekorvossal. 28 otthon szülést vezettek le eddig, de egyre nagyobb az érdeklődés.

Szájról szájra terjed ez a lehetőség, a pozitív tapasztalatok alapján kapnak kedvet hozzá a kismamák – mondta Vincze Felícia. Igény tehát van, két éve törvényi lehetőség is, mégsem kapkodnak az egészségügyi szolgáltatók az otthon szülés felvállalásáért. Ennek pedig elsősorban anyagi okai vannak – tette hozzá a bába. A felelősségbiztosítás ezen a területen a legmagasabb: ugyanazon a szinten van, mint a plasztikai sebészeté. Míg egy kórházi szülész után évente 20-30 ezer forintot fizet munkáltatója, a bábáktól több száz ezer forintot kérnek. A vállalkozás járulékaival együtt éves szinten ez nagyjából egymillió forintot jelent. Erre jönnek rá az eszközök javítási, pótlási költségei, vagyis nem igazán éri meg ezzel foglalkozni.

Jelenleg a társadalombiztosító sem finanszírozza még ezt a tevékenységet, vagyis minden költség a családot terheli. Így sem drágább egy otthon szülés, mintha valaki a terhessége alatt folyamatosan választott orvosának fizetne vizitdíjat és a szülés után hálapénzt. Nálunk kap róla számlát, és egészségpénztárra is elszámolhatók a költségek – jegyezte meg Vincze Felícia. Ettől függetlenül – folytatta a bába – másfél éve beadták az erre vonatkozó törvénymódosítási javaslatot, amelyben azt kérték: a szolgáltatók is kapják meg ugyanazt az összeget, mint amit a kórházak.