A professzor az orvosi képalkotás kémiájának területén végez kutatásokat.
Tircsó Gyula, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológia Kar (TTK) tanszékvezető egyetemi tanára a Hevesy György-előadássorozat keretében neves német egyetemeken számol be kutatásairól a következő hónapokban. A külföldi, neves kutatóktól érkezett felkérés rangos szakmai elismerésnek számít - írja a civishir.hu.
A Hevesy Györgyről elnevezett előadás-sorozatot a Magyar Kémikusok Egyesülete és a Német Kémiai Társaság (GDCh,) hozta létre. Az első előadásokat 2008-ban rendezték meg Magyarországon és Németországban. Az előadás megtartására a két szervezet terjeszt fel jelölteket, majd a legnevesebb német kémikusokból (Barbara Kirchner, Tobias Beck, Angela Casini, Christoph Schneider) álló négytagú bizottság választja ki a kutatót.
A magas rangú szakmai elismerést legutóbb Tircsó Gyula, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Fizikai Kémia Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára nyerte el.
A professzor az orvosi képalkotás kémiájának területén végez kutatásokat. Vizsgálatai középpontjában a Mágneses Rezonanciás Képalkotás (MRI) kontrasztanyagai fizikai-kémiai tulajdonságainak javítása, valamint újabban a (potenciálisan) toxikus gadolínium-komplexekmás kontrasztanyagokkal való helyettesítése áll.
Ezek elsősorban olyan mangán(II)vegyületeken alapulnak, amelyek kevésbé veszélyesek az élő szervezetre, de ugyanolyan vagy még jobb paraméterekkel rendelkeznek. A Mn(II)-komplexek alkalmazása megteremti a kapcsolatot az MRI és a nukleáris medicina (Pozitron Emissziós Tomográfia, PET) között a diagnosztikai Mn(II) izotópok sokszínűségének köszönhetően.
További részletek a cikkben.