Hétfőn vetnek véget életüknek legtöbben a statisztikák szerint.
Utoljára az 1950-es évek közepén vetettek véget olyan kevesen önkezükkel az életüknek Magyarországon, mint tavaly. Egyre többen kérnek akár telefonon is segítséget kilátástalannak látszó helyzetükben, és a hozzátartozók, barátok közül is mindinkább észreveszik a figyelmeztető jeleket. Ma van az öngyilkosság megelőzésének világnapja - olvasható a magyaridok.hu portálon.
A Központi Statisztikai Hivatal 1930-as évekig visszanyúló adatai szerint az ötvenes évektől a nyolcvanas évek közepéig szinte folyamatosan emelkedett Magyarországon az öngyilkosság következtében meghaltak száma. A legtöbben, 4911-en 1983-ban vesztették életüket emiatt. A 80-as évek második felétől azonban csökkent ezen tragikus esetek száma, és a tendenciát a gazdasági válság sem állította meg. Olyannyira nem, hogy tavaly először újra kétezer alá csökkent az öngyilkosságok száma, ilyen adatot pedig utoljára az ötvenes években regisztráltak.
A visszaesés az egész országra, mindkét nemre és minden korosztályra igaz. Az Alföldön élők még mindig kétszer-háromszor gyakrabban vetnek véget önkezükkel az életüknek, mint akik az ország nyugati és északi felén laknak. A területi eltérés a statisztikák létezése óta észlelhető, dacol minden politikai, gazdasági, társadalmi hatással – állapították meg szakértők az öngyilkosságok 1970 és 2010 közötti magyarországi alakulását összefoglaló tanulmányukban. Ebben arról is írnak, hogy az öngyilkosságok száma lényegesen megnövekszik a késő tavaszi-nyári hónapok alatt, míg a téli hónapokban jóval alacsonyabb. Magyarországon a legtöbben hétfőn követnek el öngyilkosságot.