A 70-es, 80-as években a véradók 80%-a férfi volt, míg mára a nemek aránya 50-50%.
Retro véradást tartottak a bordányi faluházban, ahol rekordszámú, 99 véradó jelent meg, közülük végül 84-en adhattak vért. A résztvevőket üdítővel, sörrel, szendviccsel, csokoládéval és egy retro bulira szóló ingyenes belépővel várták, a véradás után a település többszörös véradóit a Magyar Vöröskereszt területi szervezete, valamint a nagyközség önkormányzata köszöntötte vacsorával a helyi Vadgesztenye étteremben – írja a Délmagyarország Napilap híre nyomán a delmagyar.hu portálja.
Az ünnepségre 64 bordányi rendszeres véradó kapott meghívást, a tízszeres, a hússzoros, a harmincszoros, a negyvenszeres, az ötvenszeres, a hatvanszoros, valamint a hetvenszeres véradók emléklapot vehettek át. Szikszer László és Lovai Mihály már hetvenszer adtak vért. "1975-ben vagy 76-ban adtam először vért a szegedi véradó állomás átadási ünnepségén: a mi szocialista kőműves brigádunk végezte az épület vakolását, és a brigád tagjai nemcsak verítéküket, hanem vérüket is felajánlották az ünnepség tiszteletére. Azóta szinte minden évben adok vért, mostanában már évente akár háromszor is" – mondta Lovai Mihály.
Az 56 esztendős férfi egyszer sem volt rosszul a tűszúrások miatt, de a negyven év alatt természetesen egyre rutinosabb lett.
A véradás előtt több folyadékot szoktam inni, és eszem is előtte. Utána pedig néhány napig sok céklát és lila káposztát fogyasztok, ami jót tesz a vérnek. Alkoholt sosem fogyasztók, így a véradások után a folyadékveszteséget ásványvízzel pótolom – tette hozzá Lovai Mihály aki elmondta azt is, hogy ünnepségen beszélgetett régi véradókkal, akikkel megállapították, hogy a 70-es, 80-as években a véradók 80%-a férfi volt, míg mára a nemek aránya 50-50%. Jó látni, hogy egyre több fiatal is fontosnak érzi a véradást, sokan egész családjukkal mennek vért adni – tette hozzá.