A vizsgálatok száma csak úgy emelkedhetett, hogy közben jelentősen csökkent az egy felvételre jutó finanszírozás.
Nem akármilyen az az együttműködés, amely az országban található négy PET/CT centrum között tapasztalható. Pedig a négy közül hármat magáncég működtet. Mi lehet a hátterében ennek a kooperációnak, amelyet a vállalkozások gyakran még az egészséges versengés elé is helyeznek, s amely példaértékű lehet az egész egészségügyben? Erről, és a Magyarországon lassan tíz éve bevezetett képalkotó eljárás tapasztalatairól kérdezte a radiologia.hu a négy központ egyike, a budapesti Pozitron Diagnosztika Központ vezetőjét, Kókay Andrást.
2005 óta lehet itthon is hozzájutni ehhez a világszínvonalú eljáráshoz, amelyet elsősorban a rákos megbetegedések diagnosztikájában alkalmaznak. Már az első időkben is összesen 20 ezer PET/CT vizsgálatot tudtak volna elvégezni a centrumok, de az OEP csak elenyésző mennyiséget finanszírozott ebből a valóban elég drága eljárásból.
Azóta óriási a változás. Míg 2006-ban 2990 vizsgálatot finanszírozott az OEP, addig idén várhatóan már több mint 17 ezret. Ebből egyébként a Pozitronnak és a másik nagy PET/CT centrumnak, amely az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (OKITI) Laky Adolf utcai épületében működik, 5600-5600 jut. A debreceni egyetemen lévő PET központban 4300 felvételt lehet készíteni állami támogatással, az önkormányzati fenntartású kecskeméti centrumban pedig 1600-at. Összehasonlítva tehát a négy berendezés összességében 20 ezres kapacitásával szinte már teljes kihasználtsággal működhetnek a központok.
Persze azt is hozzá kell tenni, hogy a kezdetekhez képest abszolút értékben alig nőtt a tb-támogatás összege. Tehát a vizsgálatok száma csak úgy emelkedhetett, hogy közben jelentősen csökkent az egy felvételre jutó finanszírozás. Magyarán míg 2006-ban egy vizsgálatra az OEP 250 ezer forintot fizetett, addig most 2014-ben 192 ezret.
további részletek a radiologia.hu weboldalon.