Egy új tanulmány azt állapította meg, hogy a COVID utáni feledékenységet akár az agyi erek szivárgása is okozhatja.
A dublini Trinity College kutatói 32 olyan beteget vontak be a kutatásba, akik a világjárvány első hullámában kapták el a COVID-ot. Azt vizsgálták, hogy az agyi erek integritása nem sérült-e meg a koronavírus-fertőzés következtében. Az eredményeket a Nature Neuroscience című folyóiratban tették közzé - számolt be róla a New York Post alapján az atv.hu.
A 22 hosszú COVID-ban szenvedő beteg közül tizenegyen szenvedtek úgynevezett "agyi ködben", ami miatt feledékenységet és koncentrációs nehézségeket tapasztaltak. Minden résztvevőn MRI-vizsgálatot végeztek, amelynek során intravénásan festéket adtak be nekik az agyi erek vizsgálatára. A vér-agy gát szabályozza, hogy milyen anyagok lépjenek be és ki az agyba. A szivárgó gátról ismert, hogy az agyi köd egyes tüneteit okozza.
Az ezzel küzdő betegek mindegyike a vér-agy gát szivárgásának jeleit mutatta, míg az enélküli hosszú COVID-ban szenvedő betegeknél nem volt ilyen probléma. Hasonlóképpen, a COVID-ból teljesen felépült 10 beteg sem mutatta a vér-agy gát szivárgásának jeleit.
"Most először sikerült kimutatnunk, hogy az emberi agyban a szivárgó vérerek a hiperaktív immunrendszerrel együtt a hosszú COVID-hez társuló agyi köd fő mozgatórugói lehetnek" - fogalmazott Matthew Campbell professzor, a kutatók egyike. "Ez kritikusan fontos, mivel ezen állapotok kiváltó okainak megértése lehetővé teszi, hogy a jövőben célzott terápiákat fejlesszünk ki a betegek számára" - tette hozzá. Továbbiak a cikkben