Annyi elhagyott baba vár nevelőszülőre, hogy már a csecsemőosztályt tehermentesítő otthon is megtelt a miskolci kórházban.
Mintegy 30 rendezetlen jogállású, sorsára hagyott csecsemőt gondoznak a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban, illetve egy ott létrehozott otthonba. Információink szerint ennek az az oka, hogy a gyermekvédelemben nincs elég férőhely, gondozási hely és nevelőszülő. A rendezetlen jogállás azt jelenti, hogy ezeknek a gyerekeknek nincs gyámjuk, és nincsenek nevelésbe véve sem, írja a Népszava.
Az ügyben megkerestük az illetékeseket, s nem cáfolták értesüléseinket. A kórház nem kívánt nyilatkozni. A Gyermekvédelmi Központ Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Intézet vezetője, Farkas László azt közölte: a megyei kórház területén tavaly kialakítottak egy 21 férőhelyes, kifejezetten a kórházból haza nem adható újszülöttek elhelyezési problémáira létrehozott különleges gyermekotthont, amely jelenleg már teljes kapacitással működik. Meglehet, még ennél is nagyobb a kihasználtság:
nem cáfolták ugyanis azt az információnkat, hogy mintegy 30 kisbaba vár elhelyezésre, miközben az otthon 21 férőhelyes.
Azt mindenesetre Farkas László fontosnak tartotta hangsúlyozni: egy új, 40 férőhelyes gyermekotthon előkészítése is megkezdődött, kifejezetten a 0-3 éves korú gyermekek számára.
Az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat tájékoztatása szerint a kórházban „kora miatt különleges szükségletű gyermekek számára ellátást nyújtó gyermekotthon működik”, ezzel „tehermentesítik a kórházi csecsemőosztály működését.”
Bár megkérdeztük, hogy miért ott gondozzák őket, miért nem nevelőszülőknél, ahogy ezt a gyermekvédelmi törvény is előírja, nem adtak érdemi választ.
Tavaly a Gyermekjogi Civil Koalíció nyilatkozatban hívta fel a figyelmet arra, hogy napjainkban körülbelül 50-100 csecsemő „várakozik” több hónapig kórházi körülmények között, mert a gyermekvédelmi szakellátás nevelőszülői férőhely hiányában nem tud számukra gondozási helyet biztosítani.
További részletek a nepszava.hu-n.