Egy milliárd 141 millió forintot kapott a Bács-Kiskun Megyei Kórház, hogy év végéig kifizesse szállítói tartozásait.
A támogatási összeg az adósság 70%-át „takarja be". Országosan kilencvenhárom kórház 33 milliárd forintot kapott adósságainak rendezésére. (Az összes adósság ennek legalább a duplája). A kecskeméti megyei kórháznak 1,1 milliárd forint jutott. Az intézményhez november 25-én érkezett meg a konszolidációs támogatás. Hegedűs Iván gazdasági igazgató a baon.hu kérdésére válaszolva elmondta: október 31-én 1,645 milliárd forint volt az adósságuk, azaz ezen állapotot tekintve a kapott összeg a szállítói tartozások 69 százalékát fedezi. A kötelezettségek nagy része – 1 milliárd 40 millió forint – hatvan napon túli.
A kecskeméti megyei kórháznak nem volt adóssága. A kifizetetlen, sokszor 3-4 éves számlák a kalocsai és a kiskunfélegyházi kórháztól kerültek a megyeihez az integráció során (mint ismert, a két városi intézmény immár a kecskeméti kórház telephelyeként működik). Mintegy 8 ezer számláról beszélünk – tette hozzá a gazdasági igazgató. Ezeket egyenként át kell nézni, majd „csomagokban" eljuttatni az államkincstárhoz, utána kezdődhetnek az utalások. A tartozások nagysága a 30 ezertől a 200 millióig terjed, több száz 200–300 ezres számla is van.
A számlák gyakorlatilag a kórház működésével kapcsolatban mindenre kiterjednek: víz, gáz, áram, gyógyszer, egészségügyi anyagok után sem fizettek Kalocsán és Félegyházán. Az adósságok rendezése során egy előre meghatározott sorrendet fog követni a megyei kórház.
– Első körben a 3 millió forint alatti tartozásokat fizetjük ki a kis beszállítók részére, akiket akár egy kis összegű kintlévőség is egzisztenciálisan rosszul érinthet. Második lépésként a 2013. január 31-ig fennálló, legrégebbi – kalocsai, félegyházi – tartozásokat egyenlítjük ki. Következő ütemben a korábbi, vállalt részletfizetési megállapodásokat rendezzük. Utána pedig az egészségügyi intézmények közötti adósságot egyenlítjük ki – közölte Hegedűs Iván.
Minderre elvileg december 31-ig kell sort keríteniük, bár bíznak abban, hogy kintebb lehet tolni a határidőt, mert rengeteg a számla és a feladat.
A jövőre vonatkozóan a gazdasági igazgató elmondta: próbálnak még hatékonyabban dolgozni, és bíznak abban, hogy 2014-re a finanszírozási díjtételek növekednek, ezáltal pedig csökkenthető lesz a megmaradó adósságállomány.