Leszálló ágban a filmes tudományos ismeretterjesztés.
A rendszerváltás hírnöke volt a filmezésben. Számos kiváló produkció fűződik a nevéhez, most mégis hanyatlik. A Krónika Alkotóközösség és Filmalapítványról van szó, a hazai tudományos ismeretterjesztő filmezés független műhelyéről. Mondhatjuk, az első független társulásról, amelynek tagjai történelmi, néprajzi, művészeti és természettudományos ismeretterjesztő filmeket készítettek, és ezek ma is láthatók a tévécsatornák képernyőjén - olvasható a nol.hu-n.
Moldoványi Juditnak elsősorban a természet titkait föltáró alkotásait ismerhetjük, mondjuk, Az álruhás királyfi című „szitakötőfilmjét", amely kerek drámaként dolgozza föl szuperközeli, úgynevezett makroképekkel e különös élőlény útját a születéstől a halálig.
A Médiatanács utóbbi öt-hat ismeretterjesztőfilm-pályázatán egyetlen tervüket sem fogadták el (!), például azokat sem, amelyek a pszichoterápia és a művészet kapcsolatát, a nemzeti kisebbségek néprajzát, a magyar hadtörténetet, a magyar történelmi családokat mutatták volna be.
Három éve nem tud dolgozni a szakmában a korábban vágó, majd rendező Moldoványi Judit. A Balázs Béla-díjas alkotó jelenleg, átképzés után, fogászati asszisztens. Kitűnő orvos mellett, jó körülmények között, de a filmkészítésről nem szeretne végleg lemondani. Reménykedik. Nemrég a pesti Wekerle-telepi iskolában tízéveseknek vetítette „szitakötőfilmjét", és a gyerekek nagyon élvezték. Talán a Nemzeti Filmalap is támogathatná az ismeretterjesztő filmeket – töpreng. Mert akkor megmozdulhatna valami ebben a műfajban.