Sebészeti, nőgyógyászati, fül-orr-gége szakrendelésre várakozás nélkül bejuthattak a betegek, ez országos átlagban igen jónak mondható. Belgyógyászati, ortopédiai, neurológiai, szemészeti rendelésre már 7-30 nap a várakozási idő, s a legrosszabb a helyzet a reumatológiai szakrendelésen, ahol átlagosan több mint 50 napot kell várni, s ez rosszabb, mint az országos átlag – írja a
sonline.hu portálja.
A Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség 2013 óta minden évben megvizsgálja az egyes szakrendelőkben a betegek várható várakozási idejét. (A műtétes szakmákban várólistákat, a szakrendelőkben betegfogadási listát vezetnek az egészségügyi szolgáltatók). A 2016-os felmérés 39 intézmény adatainak átlagát mutatják, amiből kiderül, hogy a 2015-ös évhez képest jelentéktelen a változás, két eset kivételével kevesebb, mint plusz-mínusz egy nap.
Míg 2014-ről a 2015-ös évre jelentős, négy szakma esetben is egy hetes javulás volt, addig a 2015-16-os összehasonlításban már az is eredmény, ha sikerült a tavalyi javulást megőrizni – közölte a Medicina 2000.
Ha a 2013-2016 közötti időszakot tekintjük, több szakmában, a belgyógyászaton, a sebészeten, a fül-orr-gégészeten komoly javulás történt, ám pont a legkritikusabb szakterületeken, a kardiológián, reumatológián maradt szinte változatlan a helyzet. A járóbeteg szakellátásban évente mintegy 70 millió orvos-beteg találkozás történik, ami azt jelenti, hogy minden magyar állampolgár évente átlagosan hétszer veszi igénybe a járóbeteg szakellátást.
A Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség tavaly járóbeteg konzultációt is folytatott, ennek során a kezelésre érkező betegeknek a véleményét kérdezte meg. A felmérésben az ország minden részéről összesen több mint 50 járóbeteg szakellátó közel 8300 betege vett részt. A konzultáció során arra a kérdésre is választ vártak, hogy a hosszú várakozási idő miatt a betegek milyen arányban fordulnak a magánellátáshoz. A megkérdezettek harminc százaléka választana magánorvost, ám a válaszadók csaknem fele ezt anyagi okokból biztosan nem fogja megtenni. A megkérdezettek 18 és fél százaléka szerint nincs is szükség magánellátóra, mivel komoly betegséggel úgyis állami egészségügyi intézményhez kell fordulnia.