• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Robespierre-nek ritka immunbetegsége lehetett

Lapszemle Forrás: 168 Óra Online

A jakobinus diktatúra szellemi vezére ritka immunbetegségben szenvedhetett.

Egy új kutatás szerint Robespierre-nek, a francia forradalom rettenthetetlen közvádlójának gyakran vérzett az orra, himlőhelyes arcán a sárgaság nyomait is viselte, a kortársak a betegség sok klinikai tünetéről beszámoltak – írja a 168 óra.

Egy új tudományos elemzés szerint Maximilien de Robespierre valószínűleg a szöveteit károsító immunbetegségben, szarkoidózisban szenvedett, amikor 1794-ben halálra ítélték és lefejezték.

Rekonstruálták a jakobinus terror vezérének halotti maszkját, majd két igazságügyi orvosszakértő, Philippe Charlier és Philippe Froesch megvizsgálta, és ezt a ritka immunbetegséget diagnosztizálta nála. A szarkoidózis olyan kór, amelyben az immunrendszer a beteg saját szervezete ellen fordul, és testszerte megtámadja a szöveteket.

A kortársak Robespierre betegségének számos tünetéről beszámoltak – írták a kutatók a Lancet brit orvosi hetilapban. Látászavarai voltak, vérzett az orra, a korabeli orvosi feljegyzések szerint „párnáját minden éjjel vér itatta át". Sárgaságban is szenvedhetett: „szeme és bőre sárgára színeződött". Folyamatosan fáradt volt, lábát kiújuló fekélyek borították – írja a hirado.hu.

Állandóan rángatózott a szeme és a szája is, tünetei 1790 és 1794 között súlyosbodtak – olvasható a tanulmányban. Robespierre 36 éves volt, amikor kivégezték. Halotti maszkját röviddel a lefejezés után mintázták meg, másolatát a dél-franciaországi Aix-en-Provence-i Granet Múzeumban őrzik.

A szarkoidózis a szövetek között okoz gyulladást. Úgynevezett granulómákat, vagyis sarjszöveteket, csak mikroszkóppal látható sejtcsomókat hoz létre, amelyek károsíthatják az érintett szervek működését. Leggyakrabban a tüdőt, a bőrt és a nyirokcsomókat támadja meg, egyes változatai a szemet, a májat és a hasnyálmirigyet is. A beteg sokszor fáradt, és általában rossz a közérzete.

A kutatók szerint sok betegnél végül kezelés nélkül elmúlnak a tünetek, a kór okait kevéssé ismeri a tudomány. Charlier és Froesch elmondta: noha Robespierre egyes tüneteit más betegség, a tébécé vagy a lepra is okozhatta, ezek azonban nincsenek összhangban az összes tünettel és a betegség lefolyásával sem. Így arra következtettek, hogy a szimptómák legvalószínűbb oka a Jonathan Hutchinson brit orvos által leírt szarkoidózis lehetett.

A szakértők beszámoltak róla: nem tudni, a forradalmár orvosa, Joseph Souberbielle hogyan kezelte a betegséget, de az a tény, hogy Robespierre rengeteg narancsot fogyasztott el, arra utal, hogy a fürdők és az érvágás mellett a gyümölcsök is a kúra részét képezték.