A plusz pénzekből pedig csak alig lehet a dologi kiadások fedezésére fordítani.
Kedvezőtlenebb a helyzet az egészségügyben, mint egy évvel ezelőtt. A forráshiány miatt újra nő az adósságállomány, a beszállítók kitettsége nem csökkent érdemben, a plusz pénzekből pedig csak alig lehet a dologi kiadások fedezésére fordítani. Mindezt nagyon nehéz hitelesen kommunikálni, mikor mindenki az egészségügyet elárasztó plusz pénzekről beszél - mondta egy szerdai háttérbeszélgetésen Holchacker Péter, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) igazgatója. Miközben az egészségügyi vezetés már-már hurrá optimista hangulatban kommunikálja, hogy jövőre minden eddiginél több pénz kerül az ágazatba – írja a Napi.hu portálja.
A nemzetgazdasági tárca államtitkára pedig szakmai konferenciákon rendszeresen elmondja, hogyan nőtt az egészségbiztosítási alap (E alap) költségvetése évről évre, nehéz arról beszélni, hogy rosszabb az egészségügy helyzet, mint tavaly, pedig a számok mögé nézve mégis kiderül, hogy így van, a király meztelen - mondta Holchacker Péter.
Tény, hogy mind a gyógyító megelőző, mind az összevont szakellátási kassza 2007 óta folyamatosan növekszik, azonban az eltelt idő alatt a nominális bővülést az áfa-, és az árfolyamváltozás, valamint a kumulált infláció felemésztette. A kassza struktúrája is átalakult, dologi költségekre arányaiban kevesebb jut, mint 8 éve, így a büdzsé összegének a növekedése ellenére ma kevesebb jut a kórházakban a működésre, a dologi kiadásokra, mint 7-8 évvel ezelőtt.