A flurona nem új mutáns, hanem egyszerre támadta meg a beteg szervezetét a koronavírus és az influenza.
A jelenlegi, magyarországi megbetegedéseket még inkább a delta variáns okozza, az omikron pedig a fertőzések megugró számát. „Innentől kezdve rendkívül fontos, hogy éles különbséget tegyünk a megbetegedés és a fertőzöttség között. Az elkövetkezendő időben egyre több lesz a fertőzött, jelenleg is fut felfelé az ötödik hullám - mondta el a Spirit FM Aktuál című műsorának vendégeként, Rusvai Miklós.
A virológus úgy véli, májusra már kialakulhat hazánkban is a nyájimmunitás, amennyiben az omikron beváltja a hozzá fűzött reményeket. Azaz, hogy a kivételes terjedőképessége mellett csak enyhe tüneteket okoz: „Csak a felső légutakat támadja, a torokban, orrüregben, gégében és a nyálkahártyában szaporodik, és nagyon gyors a fertőzőképessége, így remélhetőleg azokat is immunizálja, akik valamilyen okból nem voltak hajlandóak felvenni az oltást, vagy nem vehették fel.
A virológus arra is kitért, a negyedik oltás lehetőségét mindenképp meg kellene teremteni azoknak, akik fokozottan vannak kitéve a vírus okozta megbetegedésnek, például az egészségügyi dolgozóknak vagy az idősotthonok lakói számára. Az omikronnal szembeni védettség azonban nem az oltások számától függ, hanem attól, hogy mikor történt az immunizálás – tette hozzá.
A fluronának nevezett tünetegyüttesről elmondta, „ez nem egy új mutáns, nehogy megijedjünk tőle!”. Rusvai szerint nagyon szerencsétlen az elnevezés, mert olyan hatást kelt, mintha keresztezve lenne a két vírus. Ebben az esetben viszont nem ez történt, hanem egyszerre támadta meg a beteg szervezetét a koronavírus és az influenza, amit a szaknyelv ún. szimultán fertőzésnek nevez.
„Tehát nem egy új variánsról beszélünk, hanem egyidejű megfertőződésről, melynek a felerősítő ún. szinergista hatása következtében súlyosabb betegség alakulhat ki” – tisztázta a virológus, hozzátéve, hogy ennek lehetőségére már szeptemberben is figyelmeztettek a szakértők.