Dank Magdolna óvatosságra inti mindazokat, akik a hír miatt túlzott reményeket táplálnak.
Sikerült megtalálni a módját, hogyan „ösztönözhető" az immunrendszer arra, hogy elpusztítsa a rákos sejteket – legalábbis így gondolják a Londoni Egyetem kutatói. Az immunterápiát alkalmazó onkológia vezető magyarországi képviselője, Dank Magdolna biztatónak tartja a felfedezésüket, de hozzáteszi: ha sikerül is áttörést elérni a rákgyógyításban, az eljárás rutinszerű alkalmazására még évekig várni kell. A magyaridők.hu kérdezte a szakembert.
Az immunrendszer alapesetben képes felismerni és elpusztítani a tumorsejteket, ezt használja ki az újfajta megközelítést képviselő immunonkológia. – A gond akkor van – magyarázza Dank Magdolna – , amikor a daganatsejtek „elrejtőznek" a szervezet védelmi rendszere elől, ilyenkor aktivizálódik ugyanis a betegség. A daganatsejtek az úgynevezett gátló receptorok beiktatásával akadályozzák meg a szervezet immunválaszát. Az immunonkológiai eljárások ezeket az akadályokat iktatják ki. Néhány, már ma is alkalmazott gyógyszer hatására normál immunválasz jön létre, fokozódik a T-sejtek azon képessége, hogy elpusztítsák a tumorsejteket. A daganat eltűnhet, megmaradhat, de a beteg immunrendszere folyamatos ellenőrzés alatt tartja, ezzel hosszú távú túlélés biztosítható.
Az eddigi eredmények szerint az immunterápia más gyógymódokkal kombinálható, így a hatás fokozható – részletezi Dank Magdolna.
A Londoni Egyetem kutatói a Science cikke szerint két lehetséges módját látják a kezelésnek. Az egyik, hogy személyre szabott rákvakcinát készítenek, amely arra ösztönzi az immunrendszert, hogy észrevegye a betegséget, és reagáljon rá. A másik, hogy „kihalásznák" a páciensből azokat az antitesteket, amelyek már képesek a rák elpusztítására. Laboratóriumi körülmények között felszaporítanák, majd visszajuttatnák a betegekbe azokat, hogy ott végezzenek a rákkal.