• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sakkban tartott dokik

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap Online

Januártól már minden kötelezettség és felelősség az állam vállát nyomja.

Ha minden szerencsésen alakul, végleges formában a jövő év elejére kristályosodhat ki az új betegellátási struktúra. Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász szerint ugyanis elképzelhető, hogy a napokban kiadott munimumrendelet kapcsán újból hozzá kell nyúlni a kórházi rendszerhez - írja a Magyar Hírlap.

Egyszerűbb a helyzet a technikai hiányosságokkal, mert ezeket valamilyen pénzalapból pótolni lehet majd. Ennél viszont sokkal súlyosabb a szakemberhiány – mondja Sinkó Eszter szakközgazdász, a szakmai kollégium egészség-gazdaságtani tagozatának vezetője. Ezt a kérdést a kórházak állami kézbe vétele előtt könnyebben oldották meg az önkormányzatok, mert vállalták az ezzel járó többletterheket, azaz hogy más kórházakból „vásároltak" maguknak orvost. A helyzetet azonban bonyolítja, hogy januártól a megyei és fővárosi intézmények esetében minden kötelesség és felelősség már az állam vállát nyomja.

A szakember szerint előfordulhat, hogy az állam kénytelen lesz szemet hunyni néhány hiányosság fölött, hiszen az egészségügyi dolgozók körében jelentős a létszámhiány. Sinkó Eszter emlékeztetett az ÁNTSZ által 2008-ban végzett országos felmérésre, amely szerint a kórházi osztályok harminc-negyven százaléka nem felelt meg az akkori feltételeknek. A kép most sem lehet jobb – mondta –, mert miközben több ezer dolgozó távozott az ellátásból, a rendszer nem vált arányosan karcsúbbá, a kórházi ágyak száma mindössze öt százalékkal csökkent.

Tovább árnyalja a helyzetet, hogy az ellátás legmagasabb progresszivitási szintjével a korábbinál kevesebb intézmény foglalkozhat, ezért bizonyos esetekben a betegeknek mégis többet kell majd utazniuk gyógyulásuk érdekében. A szakember szerint a kérdés az, hogy ezek a kórházak képesek lesznek-e ellátni az emiatt rájuk zúduló nagyobb tömeget. Még az is előfordulhat, hogy az év második felében az államnak újból át kell gondolnia az ellátási struktúrát.